Co jsou potničky a jak je ošetřovat?

Drobounké a červené pupínky naplněné tekutinou, které se vyskytují především po zapaření v horkých dnech. Řeč je o potničkách, s nimiž se pravděpodobně setká čas od času snad každý rodič. Nepostihují sice jen děti, ale právě dětská kůže je k jejich tvorbě nejnáchylnější.

Jak vznikají

Potničky vznikají v důsledku zvýšené aktivity potních žláz, které mají tendenci se ucpávat, a to především v létě, kdy se člověk potí a pot není odváděn pryč. Následně dochází k vysetí celé plochy pupínků na postižených místech, nejčastěji v kožních záhybech. Mezi častá místa nálezu patří podkolení jamky, zadeček, podpaží, apod. Potničky mohou i svědět a po několika dnech prasknou a odlupující se kůže se většinou sama zahojí.

K jejich výskytu přispívá dlouhé cestování, fyzická námaha, nedostatečná hygiena či neúplné vysušení po koupeli. Jak těmto pupínkům předcházet, případně jak uspíšit léčbu?

Prevence

Oblékejte děti tak, aby se zamezilo nadměrnému pocení a přizpůsobte výběr oděvu aktuálnímu počasí. Volte lehčí oblečení, ideálně takové, které se dá vrstvit a není těsné. Co se týče materiálů, doporučuje se bavlna, naopak syntetické materiály mají tendenci pot spíše zadržovat. Po zvýšené fyzické aktivitě dítě umyjte (nebo alespoň otřete zmíněné kožní záhyby), osušte a převlékněte.

Zamezte dalšímu pocení

Vyskytnou-li se u Vašeho dítěte potničky, doporučuje se nevystavovat ho sluníčku, být s ním ve stínu, popř. v dobře větrané místnosti, jejíž teplota by se měla pohybovat okolo 20 stupňů. Tím zamezíte dalšímu přehřívání a následnému pocení. Zvyšte také příjem tekutin.

Koupele

Místa posetá puchýřky omývejte vlažnou vodou a poté pořádně vysušte. Hlídejte dítě, aby si ranky neškrábalo, u rozdrásaných pupínků hrozí vyšší riziko zanesení infekce.

Úlevu přinesou i vlažné koupele celého těla s odvarem z heřmánku, který má aseptické účinky, či s příměsí sody (2-3 lžíce), ta kůži vysuší.

Kdy situaci konzultovat s lékařem

V případě, že si dítě pupínky rozškrábalo, potničky se nehojí nebo se dokonce zhoršují, navštivte lékaře. Pokud ratolest trpí i jinými kožními problémy jako jsou například ekzémy či lupénka, také se doporučuje konzultace s pediatrem. V takových případech se raději vyhněte vysoušení kůže či koupelí s příměsí bylinek.