Plodová voda – jak se tvoří a kdy odchází

Plodová voda je pro vývoj miminka mimořádně důležitá


a hraje zcela zásadní roli. Tvoří jeho přirozenou ochranu třeba jen tím, že zmírňuje otřesy, které vznikají při matčině pohybu. Zjednodušeně se dá také říci, že vyplňuje prostor okolo miminka, aby se mohlo hýbat.

Zároveň udržuje v děloze konstatní teplotu, ale především má velký podíl na tom, aby se plíce plodu vyvíjely v pořádku.

Ženy se často ptají na to, kolik plodové vody děťátko potřebuje.


Zajímavé je, že její objem není stále stejný. Tato životadárná tekutina se začíná tvořit relativně krátce po otěhotnění, ale během devíti měsíců se mění její složení, barva, i množství. V době, kdy je jí nejvíce, její objem kolísá v rozpětí cca 600 – 1 000 mililitrů. Když se blíží porod, tak jí přirozeně trochu ubývá.

Její barva bývá zkraje čirá,


ale s postupujícím těhotenstvím tak, jak se mění její funkce, se začíná odlišovat i její zbarvení. Ke konci gravidity bývá lehce zakalená s mírně nažloutlým odstínem, který připomíná moč. A moč miminka také skutečně obsahuje!

Plodová voda ze začátku těhotenství je kromě jiného hodně důležitá i pro lékaře, pokud mají podezření na nějaké vážné poškození plodu. V takovém případě se provádí její odběr a vzorek odebrané plodové vody se pak podrobí dalšímu zkoumání. Toto vyšetření se nazývá amniocentéza, provádí se obvykle ambulantně a to tak, že se speciální jehlou plodová voda odebere. Lékař na ultrazvuku přesně vidí, jak miminko v děloze leží, a proto ví, kudy má opatrně vést jehlu.

A jak to vypadá, když praskne plodová voda?


U některých gravidních žen je to ještě před kontrakcemi signál, že se porod kvapně blíží. To, že nejprve odejde plodová voda, a teprve pak dojde ke stahům dělohy, ale nemusí být pravidlo. Nelze proto jednoznačně spoléhat na to, že to půjde v tomto pořadí. Někdy voda neodteče, a porod se přitom už rozeběhl.

Někdy může dojít k tomu, že plodový obal nečekaně praskne a voda odteče, aniž by bylo miminko dostatečně vyvinuté. V takovém případě se jedná o velmi závažnou komplikaci a je nezbytně nutná okamžitá lékařská pomoc.

Další zajímavé články

Jak se oblékat v těhotenství

I když si ženy těhotenství užívají, zejména když odezní nevolnosti, pokud jde o oblékání, jsou často bezradné. Buď nevědí, co na sebe, nebo nechtějí příliš utrácet. Přitom není důvod odpírat si i velice pěkné, půvabné kousky, které dodají...

Více informací

Jak přirozeně vyvolat porod

Konec těhotenství bývá pro maminku hodně náročný. A pokud ve stanoveném termínu porod nepřichází, řada maminek se snaží miminko nepřenášet a přirozenou cestou porod vyvolat, aniž by ublížily sobě nebo děťátku. K nejoblíbenějším metodám...

Více informací

20. týden těhotenství, miminko Vás lechtá

Je tady 20. týden a s ním se uzavírá první polovina těhotenství. Tento týden těhotenství začínají pociťovat první pohyby i prvorodičky, pokud jste je do této doby ještě nezaznamenaly. Z počátku to může být spíše takové lechtání, až...

Více informací

Co jsou potničky a jak je ošetřovat?

Drobounké a červené pupínky naplněné tekutinou, které se vyskytují především po zapaření v horkých dnech. Řeč je o potničkách, s nimiž se pravděpodobně setká čas od času snad každý rodič. Nepostihují sice jen děti, ale právě dětská kůže je k...

Více informací