Jak podpořit kojení?

Kojení je jedno z nejdůležitějších témat každé budoucí i aktuální maminky. Spousta žen se bojí, že bude mít mléka nedostatek, bude málo výživné a jejich miminko bude mít hlad nebo bude jinak strádat. Přitom způsobů jak podpořit tvorbu mléka je několik a nejsou nijak složité.

Čím více budete kojit, tím více mléka budete mít

Znáte princip nabídky a poptávky? Stejně to funguje i u tvorby mateřského mléka. Množství mléka, které se vytváří v prsech, závisí na tom, jak často a jak účinně miminko saje. Při sání se uvolňují dva hormony - oxytocin a prolaktin.

Prolaktin řídí tvorbu mléka. Takže čím více bude miminko sát, tím více se bude hormon uvolňovat a bude se vytvářet více mléka. Druhý hormon, oxytocin, ten zase vyvolává v prsní žláze stahy a mléko se tak dostává do dvorce. Se zvládnutím častého kojení vám pomůže kojící polštář, díky kterému nebudete namáhat záda a miminko bude mít pohodlí.

Efektivní kojení

Základem efektivního kojení je sledovat nutritivní sání. Nutritivní sání vypadá tak, že miminko dělá dlouhé pohyby bradičkou s malou pauzou v dolní poloze v okamžiku, kdy je brada nejníže. V tuhle chvíli se většinou ozve polknutí. Pokud takto kojení probíhá, můžete si být jistá, že miminko opravu saje, pije mléko a krmí se tak.

Důležité je také správné asymetrické přisání miminka, stlačování prsa při kojení, kojení z obou prsů, které je dobré i několikrát vystřídat během jednoho kojení. Výměna se nabízí, když nevidíte nutriční sání.

Kojení v noci

Tvorba mléka je nejintenzivnější mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. V této době je hladina prolaktinu nejvyšší, pokud budete kojit v této chvíli, bude tvorba mléka podpořena na maximum. Doporučujeme kojit v této době po 2 až 3 noci a mít miminko neustále při sobě. Po několika takových nocích, se prsa určitě nalejí a laktace se zlepší.

Masáž prsu

K uvolnění mléka také pomáhá masáž prsu. Důležité je se pohodlně usadit a zbavit se veškerého stresu a neklidu. Špičkami 2 -3 prstů provádějte jemné krouživé pohyby od spodní části v místech, kde hruď přechází v ňadro. Pokračujte až po dvorec. Po masáži celých prsů přicházejí na řadu bradavky. Jemně je promněte mezi palcem a ukazováčkem. Na závěr se předkloňte a prsy lehce zatřeste.

Vyhýbejte se alkoholu

Někdo říká, že pivo podporuje tvorbu mléka, ale není tomu tak. Během kojení byste se měla alkoholu naprosto vyhýbat. U žen, které kojí a pijí alkohol, trvá delší dobu než dojde k ejekci a také se mléka vytváří méně.

Podpořte tvorbu bylinkami

Bylinky jsou skvělým doplňkem pro podporu kojení a tvorbu mateřského mléka. Nejvíce se doporučuje Benedikt Lékařský a Pískavice Řecké seno. Obě tyto bylinky se dají sehnat ve formě kapslí s dávkováním 2 - 4 kapsle denně. Benedikt jde pak možné pít jako čaj. Pískavice se také prodává ve formě pikantních semínek, které si můžete dát do jogurtu, polévky nebo jiného jídla. Důležité je cítit pikantní odér.

Nezapomeňte na pitný režim

K efektivnímu a častému kojení musíte přidat dostatečný pitný režim. Zařaďte především vodu, ředěné neslazené ovocné šťávy, různé čaje a můžete také bílou kávu jako je Caro. Není dobré to ale přehánět, ideální množství je 1,5 - 2 litry denně.