Jak zjistím, že má moje děťátko dostatek mateřského mléka?

To je velmi častá otázka čerstvých maminek. Koneckonců, chcete se ujistit, že vaše dítě dostává veškerou výživu, kterou potřebuje, ovšem nikdy přesně nevíte, kolik mléka vaše dítě ve skutečnosti při kojení vypije.

Zatímco většina maminek je schopna svým mlékem poskytnout dítěti vše, co potřebují, jsou i doby, kdy děti prostě nemají dost. A pokud by se tato situace neřešila, dítě může začít trpět dehydratací nebo neprospívat. Obě tyto možnosti jsou celkem neobvyklé, ale vážné.

Známky toho, že vaše dítě přijímá při kojení dostatek výživy:

 

  • Vaše prsa jsou pokojení na dotek měkčí, protože vaše dítě vyprázdnilo většinu vytvořených zásob mléka
  • Po krmení je Vaše dítě uvolněné a spokojené.
  •  I poté, co miminko získá zpět svou původní porodní váhu, nadále přibírá na váze. (Většina dětí ztratí 5 až 9 procent porodní hmotnosti a navrací se k ní zhruba během dvou týdnů)

Pro orientaci: V prvním měsíci by miminko mělo přibírat přibližně 150-300 gramů za týden; v 2. a 3. měsíci by to mělo být 150-250 gramů týdně; mezi 3. a 6. měsícem přibližně 70-130 gramů týdně; a od 6. do 12. měsíce 30-80 gramů za týden.

V prvních několika dnech dostává dítě velice silné a cenné mlezivo, takže může mít mokrou plenu pouze jedenkrát nebo dvakrát za den. Poté, co nastoupí mléko, by to mělo být šest až osm látkových plenek denně nebo pět až šest jednorázových. (Jednorázové pojme více tekutiny než látkové plenky.)


V prvním měsíci by dítě mělo mít nejméně tři stolice za den, a to v zažloutlé hořčičné barvě od pátého dne po narození. Po uplynutí jednoho měsíce jsou pohyby střev méně časté, takže není neobvyklé (pro kojené děti) tu a tam přeskočit den vyprazdňování. Jakmile začnou děti jíst pevnou stravu (asi od šesti měsíců), je běžné, že se vrátí nejméně k jednomu pohybu střev denně.

Existují varovné signály, podle kterých poznám, že dítě nemá dostatek mléka?

 Pokud máte obavy o příjem mléka dítětem, dávejte si pozor na tyto příznaky:

Vaše dítě stále hubne. Pokud vaše dítě ani po pěti dnech nezačne znovu nabývat směrem k jeho porodní hmotnosti, nebo začne-li kdykoliv potom spíše hubnout než přibírat na váze, promluvte si se svým lékařem.

Vaše dítě počůrá méně než osm látkových plen nebo šest jednorázových plen během 24 hodin po dobu pěti dnů po jeho narození.

I po pěti dnech má dítě malé, tmavé stolice.

Moč miminka je velmi tmavá, jako barva jablečné šťávy. (Je-li moč bledá, je jasné, že má dostatek tekutin, pokud je více koncentrovaná, může to být znamení, že je tekutin málo.)

Dítě je většinu času úzkostlivé nebo apatické. Usne, jakmile jej dáte k prsu, ale ihned se probere, pokud ho od něj oddělíte.

Krmení trvá v důsledku déle než hodinu, přesto se vám dítě prostě nezdá spokojené.

Vaše prsa nejsou po kojení na pohmat měkčí.

Jen zřídka slyšíte dítě při kojení polykat. (Některé děti se krmí velmi tiše, takže pokud jsou všechny ostatní signály negativní, tohoto se nebojte!)

Pokud se obáváte, že vaše dítě nemá dostatek mléka, neváhejte zavolat lékaři Vašeho dítěte nebo spojte s laktačním poradcem. U něj bývá obvyklé, že zatímco své dítě krmíte, laktační poradce Vás pozoruje a poskytuje cenné rady, aby kojení bylo úspěšné.

Neodkládejte řešení problémů při kojení, včetně bolesti bradavek, nízké dávce mléka, apod.

Jak často se bude děťátko krmit?


K dispozici je velmi široká škála toho, co je považováno za normální. Některé děti rády pijí  pořád - a to nejen kvůli hladu, ale také kvůli tomu, že u maminky cítí jistotu - zatímco jiné pijí pouze tehdy, když si o to jejich bříško řekne.

Ale pro orientaci, co je typické (po prvních 24 hodinách, kdy je vaše dítě ještě příliš ospalé i na krmení): První měsíc se může chtít dítě pít každé dvě až tři hodiny, nebo 8 až 12-krát každých 24 hodin. To se může zdát hodně - a vás jistě zajímá, jestli si vezme dost mléka při každém krmení - ale mějte na paměti, že vaše novorozeně má jen malé bříško a potřebuje často doplňovat.

Ve druhém měsíci pijí kojenci obvykle osm nebo devětkrát denně  a 7-8krát denně ve třetím měsíci. Ve čtvrtém měsíci bývá krmení častější, ale trvá kratší dobu, jelikož děti začínají být zaneprázdněny a jsou roztěkaní.

Po 4 měsících frekvence opět klesá. Od 6 měsíců to bude se s největší pravděpodobností maximálně pět nebo šest krmení každých 24 hodin. A tak to může zůstat tak dlouho, jak dlouho budete chtít kojit.

Kolik mléka bude moje dítě potřebovat, když mu budu mléko odstříkávat?


Pokud pro dítě mléko odstříkáváte, můžete se řídit podle následujícího přehledu:

Až do jednoho měsíce věku se většina dětí krmí asi 8krát denně po 70-90 ml mateřského mléka na jednu dávku, v celkovém objemu 600-750ml za 24 hodin. Poté, až do šestého měsíce, se průměrné množství potřebného mateřského mléka pohybuje kolem 750-850 ml denně, rozdělených do šesti až osmi dávek. Když dítě začne přijímat pevnou stravu, množství mateřského mléka se sníží.

Mějte na paměti, že se jedná jen o hrubé odhady - v žádném případě se nepokoušejte do dítěte natlačit 850ml mléka každý den, pokud nechce. (Ačkoliv, je-li dítě výlučně kojeno, mělo by přijmout nejméně 750ml denně.)

„ Pokud se Vám dítě zdá hladové, jídlo mu neodpírejte“,  říká specialista na kojení Jan Barger, „ale nepřecpávejte jej, protože si myslíte, že by měl přijímat určité množství mléka“. „Z lahve své dítě snadno překrmíte (ať už jde o mléko umělé nebo mateřské)“, říká Barger.

Zatímco kojené dítě se může u prsu utěšit a zároveň vypít jen minimální množství mléka nebo jen takové množství, aby uhasilo žízeň, děti krmené z lahve tuto možnost nemají. Pokud chce dítě krmené z lahve jen trošku mléka, obvykle vypije mnohem více díky rychlejšímu toku mléka z lahve a také proto, že je pro něj těžké přestat pít.

Chcete-li pomoci dítěti přijmout správné množství mléka, krmte jej pomalu a dávejte mu malé přestávky, aby Vám mohlo dát vědět, kdy má dost.  Pokud se Vám zdá, že dítě mléko polyká příliš rychle a zalyká se, pomozte mu popadnout dech tím, že jej od mléka odtrhnete vždy po několika, třeba deseti polknutích. To je zvláště důležité během prvních pár měsíců života, dokud se zalykání nenaučí předcházet samo.

Většina dětí starších sedmi až jedenácti měsíců přijímá již celou řadu pevných potravin dvakrát nebo třikrát denně, plus malé občerstvení, spolu se čtyřmi nebo pěti svačinkami mateřského mléka denně. Tím, jak se dětem zvyšuje příjem pevné stravy, se snižuje potřebné množství mateřského mléka.

Jakmile dosáhne prvních narozenin, může přejít na kravské mléko.


Mějte na paměti, že zatímco kravské mléko je pro ně dobré, nesmíte to s ním přehánět, nebo snížíte dítěti chuť na pevnou stravu a jiné zdravé potraviny. Velké množství kravského mléka může dokonce vést k anémii z nedostatku železa. Množství 450-700ml denně by mělo být v pořádku.

Samozřejmě můžete pokračovat s kojením i po uplynutí jednoho roku, pokud vy i dítě chcete. I když Vaše batole dostane většinu výživy z pevné stravy, mateřské mléko mu stále poskytuje dostatek kalorií, cenné imunity, vitamínů a enzymů.