Jaké jsou správné polohy při kojení?

Je velice důležité naučit se správně kojit, k tomu Vám pomůže kojící polštář Matýsek. Polštářek můžete využívat ve všech kojících polohách. Tyto techniky kojení na polštáři patří mezi nejoblíbenější:

Fotbalové, boční držení

Jedna z nejlepších poloh pro nácvik správné techniky kojení. Tato poloha by ideálně měla být pravidelně střídána s klasickou polohou vsedě či vleže – prs je pak optimálně vyprazdňován z obou stran a předchází se retencím a posléze zánětům. Tato poloha je vhodná pro špatně se přisávající děti, slabé děti, nedonošené děti, pro ženy s plochými či vpáčenými bradavkami, pro ženy s většími prsy. Je potřeba, aby dítě leželo na polštáři, protože je jinak těžké ho držet přímo na ruce a i pro něj je to nepohodlné.

Poloha vleže

Velmi pohodlná poloha. Matka by měla být trochu prohnutá v zádech, aby se dítě mohlo dobře zapřít o břicho matky. Dítě musí být na boku, těsně přitisklé k břiše matky, nesmí ležet na zádech a mít pouze otočenou hlavičku k prsu. Je to pro něj nepohodlné, únavné a také je nevhodně drážděna bradavka a může docházet k jejímu poškození.

Matka by se neměla opírat o loket, protože v této poloze dlouho nevydrží a při jakémkoliv nepohodlí může být negativně ovlivněno spouštění mléka. Naopak je velmi vhodný pohodlný polštář pod hlavu a třeba i polštářek za dítě, aby se nepřeklopilo na záda - pak není nutné ho přidržovat.

Tato poloha není zcela vhodná pro úplný začátek kojení, pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání – není zde dobrá manipulace s dítětem při přisávání, nelze příliš upravovat techniku přisátí a na dítě není zcela dobře vidět. Přesto je tato pozice nejčastěji používanou v porodnicích a matky často odcházejí s poškozenými bradavkami, protože dítě jen slepě k prsu přistrčí a ono samo si nějak bradavku uchopí.

Poloha vsedě - Tanečník

Je velmi vhodná pro menší děti, které mají problémy s přisáváním, pro špatně sající děti a pro nedonošené děti – dítě je zde pevně drženo u prsu, nebortí se, cítí pevnou oporu, lze velmi dobře regulovat techniku přisátí. Není vhodná pro těžší děti (asi nad 4 kg), potom je již těžké dítě delší dobu na ruce udržet, proto používejte kojící polštář (klasický polštář přeložený na půl je nevhodný jak pro dítě tak pro matku). Z této polohy lze dítě velmi snadno přesunout do polohy fotbalové u druhého prsu. Matka jednou rukou drží dítě a druhou rukou přidržuje prs na téže straně.

Je velice důležitá i správná technika kojení, ale to je téma na další článek :)