Tatínek na rodičovské dovolené

V poslední době přibývá tatínků, kteří nastupují na mateřskou dovolenou a kteří si s péčí o miminko dokáží dobře poradit. Většinou to bývá tehdy, když žena vydělává víc peněz nebo má práci, kde je svým způsobem nepostradatelná. Někdy i vinou tragédie, pokud čerstvý tatínek ovdoví, je postaven před hotovu věc, a tou je celodenní starost o děťátko.

Upusťme ale od katastrofických scénářů a podívejme se, jak to funguje, když je otec na rodičovské dovolené. Ideální je, pokud se na tom oba partneři dohodnou a žena svému muži bezvýhradně věří. Tatínek sice svého potomka nenakojí, ale jinak je schopen maminku dobře zastoupit. Doba se mění a tito rodičové už přestávají být něčím mimořádným a exotickým.

Zaměstnavatel musí tatínkově žádosti vyhovět


Důležité je, aby oba rodiče byli v psychické pohodě a vyhovovalo jim to. Jde o to, aby žena netrpěla, když odchází do zaměstnání, a nepovažovala to za psychickou újmu či oběť. Muž by měl zároveň z ženiny strany cítit důvěru a oporu. Současně je dobré, když má muž v zaměstnání takovou pozici, že se návratu z rodičovské dovolené nebojí. Ze zákona je zaměstnavatel sice povinen vyhovět žádosti o nástup na rodičovskou dovolenou a zajistit, aby se otec mohl vrátit na stejnou pracovní pozici, ale hodně záleží i na mezilidských vztazích a celkovém klimatu ve firmě. Tatínkové mohou být doma s dítětem od jeho narození až do jeho 3 let.

Táta v sukni?


Někdo může namítnout, že ženy přeci jen umí lépe vycítit potřeby malého dítěte a vyhovět mu. Na druhé straně nesmíme zapomenout na to, že maminky s miminkem nepřestávají být v kontaktu. Jen s ním nejsou po celý den, protože chodí do práce. Mnoho tatínků si v péči o potomka umí skvěle poradit a je to obohacením nejen pro dítě, ale i pro něj samotného. Pokud má ale pochybnosti nebo se obává reakce rodiny, přátel a okolí, je na zváženou, zda je taková volba skutečně šťastná.

Tip: než se rozhodnete, že na rodičovskou dovolenou půjde otec, zvažte pečlivě všechny okolnosti. Tedy i to, co tomu řekne širší rodina, jaké máte oba pracovní perspektivy, a především jestli si otec na tuto krásnou, ale i náročnou roli skutečně troufá a zda k tomu není pouze „dotlačen“ okolnostmi.

Těhotenská cukrovka

V posledních letech přibývá žen, které se během těhotenství setkají s cukrovkou. Často na sobě nepozorují žádné potíže, takže problém je odhalen až díky vyšetření. Tento druh diabetu obvykle po porodu vymizí. V každém případě je...

Více informací

Strie v těhotenství: jak jim předcházet?

Nejedna maminka se bojí, že během těhotenství se objeví na jejím bříšku a prsou strie. Jde o malé, neškodné jizvičky, které vznikají nejčastěji tehdy, když žena přibírá rychle na váze. Kůže se rychleji rozpíná a reaguje na to tímto způsobem....

Více informací

Jak zmírnit těhotenské nevolnosti

Ranní nevolnosti považuje řada nastávajících maminek jako něco, co k těhotenství neodmyslitelně patří. Je pravda, že až tři čtvrtiny gravidních žen je v různé intenzitě mívá. Mohou za to hormonální změny, přesněji řečeno hladina hormonu...

Více informací