Psychicky podmíněná zácpa u batolat

Zácpa trápí i batolata a jejich rodiče o tom vědí své. Přesněji řečeno, řeč je o psychicky podmíněné zácpě, kdy se dítě vyhýbá tomu jít na velkou.  

Problém často vznikne nenápadně a zcela nevinně. Stačí, aby batole získalo špatnou zkušenost s tvrdší stolicí a náročnějším vyprazdňováním. Třeba když se přejí, méně pije nebo v jeho až dosud pravidelném stravovacím režimu došlo k nějaké zásadní změně.

Sedí na nočníku, tlačí, bolí ho bříško.


Při samotném vyprazdňování může vzniknout i bolestivá trhlinka, okem sotva postřehnutelná, ale pro dítě velice nepříjemná. Objeví se u něj strach, že se příště bude tato zkušenost opakovat, a naučí se tuto potřebu, často i proti své vůli, zadržovat. Odtud je už jen maličký krůček k zácpě.

Přimět batole, aby chodilo pravidelně na velkou,


se tak stává v rodině velkým a palčivým tématem. Do debaty, jak problém odstranit, se postupně zapojují i prarodiče nebo kamarádky rodičů, kteří se snaží přijít s nějakým nápadem. Dítě to podvědomě vnímá a celá situace se zhoršuje.

Jak tomu předejít?


V první řadě je nutné dbát na to, aby dítě mělo pravidelnou, pestrou stravu, jedlo dostatek ovoce a zeleniny, a především hodně pilo, zejména v horkých letních dnech. Je užitečné nedělat z toho zbytečně „vědu“ a především nechat dítě, aby se vyprázdnilo v klidu, na místě, kde je zvyklé. Pokud sedí na nočníku, není příliš moudré pouštět mu například pohádky nebo ho jinak rozptylovat. Dítě se sice může nakonec vykakat, ale příště by se tohoto rituálu mohlo dožadovat. To pak komplikuje situaci, kdy pustit televizi není možné, a přitom je důležité dítě k vyprázdnění přimět.

Rozhodně ho nebudeme pobízet a vyvíjet na něj jakýkoli nátlak.


Potomka nepřemlouváme a už vůbec mu nevyhrožujeme, jinak se problém jenom zhorší. Zrovna tak, když nebylo na velké dva dny, není dobré vystavovat ho neustálým otázkám, jestli už nepotřebuje kakat. To vše může vést k tomu, že se dítě mentálně zablokuje. Proto je rozumné obrnit se trpělivostí a v případě studu na straně dítěte je rozhodně dobré nepřetřásat toto téma před cizími lidmi.

Další zajímavé články:

Těhotenský test – jak funguje?

Zatímco kdysi potvrdil těhotenství pouze lékař, dnes si mohou předběžný test udělat maminky v pohodlí domova samy. V lékárnách jsou k dostání těhotenské testy, které s větší či menší přesností graviditu potvrdí (nebo vyvrátí)....

Více informací

Jak správně dýchat při porodu?

Dýchání je při těhotenství a hlavně porodu základ. Nejen, že pomůže rodičce zmírnit bolesti a celkově se uvolnit, ale také je důležité pro plod, který je i během porodu závislý na přísunu kyslíku od matky. Jak se správně naučit dýchat a jaké jsou...

Více informací