I otcové zažívají po porodu stres

Výzkumy ukazují, že zatímco v minulosti trpěly poporodními depresemi výhradně ženy (nebo jsme si to alespoň mysleli), dnes už se situace čím dál tím častěji týká i mužů. Jaké jsou nejčastější důvody, které za tímto fenoménem stojí?

Nová, tatínkovská role


Příchod miminka je nepochybně krásnou novinou. Nicméně jak maminka, tak i novopečený tatínek se musí ztotožnit s novou rolí, kterou rodičovství přináší. Otec může začít pochybovat, jestli se o dítě zvládne postarat a zda bude dobrým tátou. K náladě nepřidá ani fyzické vyčerpání způsobené nekvalitním spánkem.

Žena a její změna


Mezi významné stresující faktory patří emocionální nerovnováha partnerky včetně výkyvů nálad a případné poporodní deprese. Muž si v takových chvílích připadá bezradný, neví, jak by mohl své ženě ulevit a podpořit ji. Situace je o to horší, pokud má za sebou partnerka těžší porod, u kterého byl muž přítomný, takový zážitek depresivní stavy často stupňuje.

Odsunutí „na druhou kolej“


K pocitu deprese přispívá i fakt, že vztah páru se po porodu změní. Čerstvá maminka se v miminku často vzhlédne a věnuje mu veškerý volný čas, což spousta partnerů vnímá podvědomě negativně. Stupňující se únava ženy koliduje se sexem. Tatínkové pak mají pocit, že byli odsunuti na druhou kolej a že se vše točí kolem ratolesti. Tento pocit ještě zesílí, pokud jde stranou i sex a partnerské chvilky.

Velká zodpovědnost


Uvážíme-li klasický model rodiny, kdy žena zůstane s potomkem doma a muž chodí do práce, je jasné, že rodinu v tuto chvíli živí právě on a že zajištění financí se stává výhradně jeho povinností. To často vede k pocitu velké zodpovědnosti a strachu ze selhání či z neschopnosti se o své blízké postarat.

Jak tedy poporodní depresi tatínků řešit? Většinou se situace po nějaké době sama ustálí, čemuž napomáhá určité nastolení rutiny, která se časem vytvoří. Pokud ale problémy přetrvávají, doporučuje se navštívit psychologa.

Další zajímavé články:

Přiložení dítěte k prsu a efektivní sání

Aby dítě vypilo dostatečné množství mléka, je velmi důležité dodržovat správnou techniku kojení, tedy přiložit dítě správně k prsu a zkontrolovat, zda saje efektivně. S technikou kojení by měly matce pomoci dětské sestry na poporodním oddělení,...

Více informací

Deset kroků k úspěšnému kojení

Každé zařízení poskytujíci péči a služby matkám a novorozencům by mělo: mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu, školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech...

Více informací

Relaxační, kojenecký vak pro miminka

Vaše děťátko se bude v extra pohodlném pelíšku cítit jako v bavlnce. Tento vak je pro novorozence přímo ideální na odpočinek a relaxaci. Jakmile miminko povyroste a začne vnímat okolí, můžete ho v pelíšku přenést do jakékoli...

Více informací