Jak přirozeně vyvolat porod

Konec těhotenství bývá pro maminku hodně náročný. A pokud ve stanoveném termínu porod nepřichází, řada maminek se snaží miminko nepřenášet a přirozenou cestou porod vyvolat, aniž by ublížily sobě nebo děťátku.

K nejoblíbenějším metodám patří fyzická námaha.


Spousta těhotných žen se v době, kdy mají vypočítaný termín, snaží vyrazit někam na výlet nebo alespoň delší vycházku. Při chůzi dochází k pohybu pánve a gravitace, to je ta nejsilnější přírodní síla, která spolehlivě funguje. Některé maminky jsou přesvědčené o tom, že třeba ostřejší chůze do kopce (když to zdravotní stav dovolí) jim neublíží, a příchod miminka na svět uspíší.

Když počasí nedovolí jít na delší vycházku, dobrou alternativou je pustit se do domácího úklidu. Efekt je dvojí: žena má pohyb, který může vyprovokovat porod, a navíc si to doma připraví přesně podle svých představ. Pokud má žena rizikové těhotenství, tak se těchto aktivit musí samozřejmě zříci.

Pomáhá i horká voda, ale její teplota nesmí přesáhnout 40 °C. Krevní oběh se rozproudí a může to vyvolat kontrakce. Pokud ne, i tak je koupel příjemná, prohřeje a pomáhá k uvolnění.

Zřejmě nejpříjemnější cestou, jak přivolat porod, je sex. Jestliže to partnerům nevadí, sex je nejenom dovolen, ale dělá dobře i miminku, protože když je maminka šťastná, má to pozitivní dopad i na mrňouska. Pokud dojde k orgasmu, tak šance, že to může spustit kontrakce, se výrazně zvyšuje.

V každém případě by se žena měla ke konci těhotenství šetřit a nepodnikat žádné aktivity, které by jí mohly uškodit, ani když už několik dní oproti původně vypočítanému termínu přenáší.

Těhotenství trvá 40 týdnů a předpokládaný termín porodu se počítá podle data poslední menstruace. K oplodnění vajíčka přitom dochází zhruba dva týdny po poslední menstruaci. Za takzvané přenášení se tedy považuje období, počínaje dnem od završeného 42. týdne.

Další zajímavé články:

Výbavička pro miminko

V seznamu uvádíme pouze základní výbavičku pro miminko, bez které se zpravidla neobejdete. Další věci doporučujeme nakupovat postupně, podle potřeb dítěte. Spoustu potřeb pro miminko můžete koupit také v dětském bazaru. 36. týden těhotenství...

Více informací

Jak správně dýchat při porodu?

Dýchání je při těhotenství a hlavně porodu základ. Nejen, že pomůže rodičce zmírnit bolesti a celkově se uvolnit, ale také je důležité pro plod, který je i během porodu závislý na přísunu kyslíku od matky. Jak se správně naučit dýchat a jaké jsou...

Více informací