Pánevní dno

Určitě už jste také slyšeli o pánevním dnu a o tom, že se dá dokonce posilovat. O tom se mluví především v ženských kruzích. Jak to s ním vlastně je?

Co je to pánevní dno?


Pánevní dno se nachází, jak již název napovídá, na spodu pánve a rozděluje naše tělo na spodní a horní část. Jedná se o soubor tří svalů, které tvoří součást hlubokého stabilizačního systému. Ve svalech pánevního dna najdeme otvory pro konečník, pochvu i močovou trubici.

Proč je důležité


Svaly pánevního dna nahrávají správnému držení těla a plochému břichu, slouží jako podpora orgánů, čímž zajišťují jejich správnou funkci a, a dále přispívají ke správnému vyprazdňování a močení. Správně posílené svaly fungují jako prevence bolesti zad, a to hlavně bederní části.

U žen je jednou z hlavních rolí podpora dělohy a prevence inkontinence. U mužů mají pak tyto svaly za úkol napomáhat erekci.

V neposlední řadě mohou posílené svaly pánevního dna přispět k sexuálním prožitkům.

Proč ho posilovat


Vzhledem k výše popsaným funkcím je jasné, že bychom se měli o své pánevní dno starat, což neplatí jen pro ženy, ale i pro muže. Spousta z nás má sedavé zaměstnání, které občas prokládáme zvýšenou námahou. Ani jeden přístup ale není ideální.

Dobré je naopak svaly rozumně a dlouhodobě posilovat, abychom se zdravotním potížím, které plynou z jejich ochabnutí, vyhnuli.

Nepříznivě na pánevní dno působí také porod, pooperační stavy, úrazy a stárnutí. Ve všech případech totiž dochází k postupnému ochabovaní, které se dá ale celkem snadno napravit.

Jak pánevní dno posilovat


Řešením je buď cílené posílení pánevního dna pomocí tzv. Kegelových cviků, během kterého se soustředíte opravdu jen na pánevní dno, nebo zpevnění pomocí koaktivátorů, kdy zapojujete i další svalové skupiny.

Koaktivátory zpevníte například tak, že provedete cvik „prkno“. Břichem si lehnete směrem k podložce a zdvihnete se tak, abyste se opírali o předloktí. Další variantou je cvik „kočka“, kdy se opřete o kolena a dlaně a napodobujete protahování kočky.

Po cvičení byste měli chvíli relaxovat, na což se perfektně hodí například tulící polštář.

Další zajímavé články:

Relaxační, kojenecký vak pro miminka

Vaše děťátko se bude v extra pohodlném pelíšku cítit jako v bavlnce. Tento vak je pro novorozence přímo ideální na odpočinek a relaxaci. Jakmile miminko povyroste a začne vnímat okolí, můžete ho v pelíšku přenést do jakékoli...

Více informací

10. týden těhotenství - pššt, miminko roste!

Miminko roste a jeho délku je možné zjistit pomocí ultrazvuku při návštěvě těhotenské poradny – měří se vzdálenost od temene ke kostrči. Hlava miminka je nadále výrazně větší než zbytek těla. Mozek se dále rychle vyvíjí a roste. Objevuje se také...

Více informací

Co jsou potničky a jak je ošetřovat?

Drobounké a červené pupínky naplněné tekutinou, které se vyskytují především po zapaření v horkých dnech. Řeč je o potničkách, s nimiž se pravděpodobně setká čas od času snad každý rodič. Nepostihují sice jen děti, ale právě dětská kůže je k...

Více informací