Porod do vody a alternativní porody

Zatímco před sto, sto padesáti lety by porod do vody byl u našich praprababiček nemyslitelný, dnes už maminky tuto možnost mají. Důvodů je jasný: žena si chce ulevit od bolesti, a to přirozenou cestou. Je důležité uvědomit si, že pro dítě neznamená porod do vody riziko, tedy pokud ho samozřejmě vede zkušený porodník.

Jak porod do vody probíhá?


Porodní asistentka ve chvíli, kdy novorozenec opustí matčino lůno, dítě u dna vaničky zachytí a jemně a šetrně ho během několika sekund vynese na hladinu, kde si ho maminka vezme do náruče. Dítěti takto krátkodobý pobyt ve vodě neublíží, kyslík dostává bezprostředně po porodu stále přes pupeční šňůru.

Porod do vody lékaři doporučí tam, když neočekávají žádné komplikace, maminka i děťátko jsou podle vyšetření v pořádku a žena o to stojí.

Alternativní metody porodu


Existují ale i jiné metody vedení porodu. Jde o postupy, které dovolují ženě, aby porod byl pro ni co nejpříjemnější zážitek. Jinými slovy, zdravotníci se snaží respektovat její přání a vyjít jí maximálně vstříc.

Maminky mohou přivést děťátko na svět v porodním pokoji, který je civilně, příjemně vybaven, takže připomíná obývací pokoj. Důležité je, aby se žena cítila pohodlně, uvolněně, takže porod probíhá přirozeně a nutnost zásahů se minimalizuje.

Vana, sprcha, balony, žíněnky


Nechybí tu nejrůznější pomůcky, jako například masážní přístroje, které uleví spodní části zad, nebo nafukovací balony, na nichž se ženy mohou pohupovat a uvolnit dno pánevní. Bývá tu i sprcha a vana s teplou vodou, měkká křesla a žíněnky. Maminka má možnost měnit polohy a využít gravitace k tomu, aby porodila co nejšetrněji. Výhodou je, že pokoj je velký, nepřipomíná v ničem nemocnici a může tu s ní být i její partner.

Tip: ještě, než si vyberete porodnici, informujte se, do jaké míry vycházejí rodičkám vstříc a zda jsou nakloněni například porodům do vody.