Proč nás porod bolí?

Pro některé ženy bývá porod skoro až traumatickou záležitostí, zatímco jiné ho popisují jako rychlý a téměř bezbolestný. Čím je vlastně bolest, kterou ženy při příchodu miminka na svět zažívají, způsobena?

Otevření porodních cest


První bolesti rodička zažívá při otevírací fázi, což je doba, kdy se začnou otevírat porodní cesty pro plod. Rozšiřování děložního hrdla, napínání svalstva a tlak na nervy během pravidelných kontrakcí je častým důvodem nepříjemných stavů. Bolest se obvykle projevuje velkým vnitřním pnutím, někdy až vystřelováním do zad a do nohou.

Tlak na orgány a tkáně


Procházející miminko samozřejmě tlačí na orgány, konkrétně na močový měchýř, vaječníky, vejcovody a střeva. Právě z tohoto důvodu mají ženy někdy nutkání na močení či stolici. Tlak má vliv také na okolní tkáně, především pánevní dno a hráz, což někdy končí jejím nastřižením (tzv. episiotomií).

Záleží i na poloze dítěte


Důležitým faktorem ovlivňujícím snadný průběh je i poloha dítěte v děloze. Pohodovému porodu napomáhá tzv. poloha podélná hlavičkou, kdy se hlavička děťátka dotýká děložního hrdla. Naopak mezi problematické stavy patří příčné či šikmé uložení plodu, což se ale odhalí pomocí ultrazvuku a lékaři se přikloní k císařskému řezu či bedlivějšímu sledování maminky.

Celkový stav rodičky


Průběh porodu vždy odráží celkový stav rodičky, zejména kondici, genetické dispozice, šířku pánve, věk a zkušenosti. Obecně lze říci, že prvorodičky mají pevnější tkáně, což může vést k větším bolestem. Na druhou stranu žena, která prochází druhým nebo dalším porodem, je zkušenější, ví, jak celý proces probíhá a může se tak cítit klidnější. Mladší rodičky se obvykle s fyzickou zátěží vyrovnávají lépe než ty starší.

Významnou roli hraje pochopitelně i psychika budoucí maminky. Jestliže je vystresovaná a má z bolesti hrůzu, poté nevědomky přispívá k tomu, že bude porod opravdu nepříjemnou zkušeností.

Jak na to? Proto se doporučuje se uvolnit, pravidelně dýchat, bolesti nevzdorovat a v případě zájmu i přizvat k porodu partnera, který podpoří, nebo absolvovat předporodní kurz.

Kojící polštář MAXI KOTVY, 100% bavlna

Kojící polštář MAXI KOTVY, 100% bavlna

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak KOTVY, 100% bavlna Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat....

Více informací