Rekonvalescence maminky po císařském řezu

Někdy je už před porodem jasné, že lékaři přistoupí k císařskému řezu. Jindy se k tomu rozhodnou až na začátku porodu. V každém případě nejde o žádný lékařský „výstřelek“ starý pár desítek let, nýbrž o druh zákroku, který se používal již ve starověkém Egyptě.

I když je tato operace relativně rychlá, má své výhody i nevýhody. Jedno je ale jisté: první hodiny, dny a někdy i týdny po porodu vypadají odlišně než u ženy, která rodila přirozenou cestou. Zatímco při spontánním porodu je bolest nejintenzivnější při samotném příchodu dítěte na svět, u císařského řezu, který se provádí ve spinální anestezii, se bolest ozývá později, když rána přichází k sobě. Také riziko pooperačních komplikací bývá podle odborníků o něco vyšší.

První dny jsou nejnáročnější


První den většinou stráví rodička na lůžku, to opouští, až když jí zdravotníci odstraní močový katetr. Důležité je, aby se maminka pomalu zotavovala z operace. Péče o miminko proto může být o něco namáhavější než při klasickém porodu, ale hodně záleží na celkovém zdravotním stavu rodičky a na ostatních okolnostech. Stejně tak kojení je zkraje složitější. Maminky většinou krmí miminko vleže, kdy je jizva tolik nebolí. Polohu vsedě volí až později. V takovém případě jim výrazně pomůže kojicí polštář. Díky němu se bude miminko cítit mimořádně pohodlně, zrovna tak pro ženu bude krmení děťátka šetrné a mnohem příjemnější.

Hojení jizvy chce čas


Žena si může všimnout, že v místě, kde byl proveden řez, ztratila určitou citlivost. Netřeba propadat panice, vše se během několika měsíců vrátí zpět do původního stavu. Jizva většinou nebývá vidět a hojí se dobře. V případě jakýchkoli komplikací je dobré navštívit lékaře, aby zhodnotil, zda se vše vyvíjí, jak má.

I když je na první pohled vše v pořádku a maminka se po určité době cítí fit, odborníci většinou doporučují, aby s dalším těhotenstvím počkala alespoň rok. Tělo, zejména děloha, by se za tu dobu měly dobře zotavit a být v takové kondici, aby gravidita proběhla v pořádku.

Mnohé maminky se bojí, že i druhý porod bude veden císařským řezem a ony tak přijdou o možnost porodit dítě klasickou cestou. Jestliže pominuly důvody, které v předchozím těhotenství vedly k císařskému řezu, lékaři většinou nevidí důvod, proč ho provádět znovu. Vše ale záleží na mnoha dalších okolnostech, zejména na věku a zdravotním stavu nastávající maminky, stejně jako na umístění miminka v děloze nebo na jeho hmotnosti.

Tip: i maminky, které rodily císařským řezem, by po porodu měly pečovat o pokožku, zejména pokud se vyskytly strie. Je však nutné vyhýbat se poporodní jizvě, zejména když je ještě čerstvá.

Kojící polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX

Kojící polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat....

Více informací

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

Vyplňte, kam máme zaslat odpověď na Váš dotaz.