Šestinedělí: jak o sebe co nejlépe pečovat?

Pod šestinedělím si můžeme představit období, během kterého se organismus maminky dostává do podobného stavu jako před těhotenstvím. Některé ženě to trvá déle, jiná se vrací do formy za dobu kratší. Každopádně zejména pro prvorodičku to může být relativně náročné období. Chybí jí předchozí zkušenosti, péče o novorozence představuje nezvyklou zátěž a hladina hormonů bývá rozbouřená jako hladina oceánu.

Jak tímto obdobím co nejlépe „proplout“?


V první řadě se s nikým nesrovnávejte. I když to vaše maminka nebo kamarádky myslí dobře, každá si tímto obdobím musíme projít sama, podle svého, jsme individuality. První dny budou nejnáročnější. Miminko sice většinu času prospí, ale maminka bývá po porodu bolavá a kvůli nočnímu krmení nevyspalá. To, co dříve hravě zvládla, jí může nyní trvat déle. Prsa se zvětšila už před porodem, ale nyní jsou na dotek citlivější a mohou i bolet. To když je v nich více mléka, než kolik děťátko stihne vypít.

Děloha se postupně svinuje, vrací se do své původní velikosti i polohy. Svaly pánevního dna se také vracejí do normálu, stejně jako svaly na břiše. Maminka už nechodí tak často na malou, zlepšuje se její trávení, pálení žáhy mizí. To je samozřejmě velice příjemné. Naopak se může objevit padání vlasů ve větší míře – nejde ale o nic neobvyklého. Gravidní ženy mívají vlasy hustší, v perfektní kondici, a to díky těhotenským hormonům. Je proto logické, když se po porodu vrací i kvalita vlasů do starých kolejí.

Po fyzické stránce jsou mezi maminkami velké rozdíly. Některá se zotavuje rychle, jiné to trvá déle. To samé očistky – některá žena je zaznamená jen zkraje, ale může se stát, že než odezní, trvá to i tři, čtyři týdny. Po šestinedělí by se měla maminka objednat ke gynekologovi na prohlídku.

Kromě nevyspání může maminku trápit i návaly emocí, které se rychle mění a ona si s nimi neví rady. Porod proběhl dobře, miminko prospívá, je zdravé, tatínek je na potomka hrdý – a přesto může žena často propuknout bezdůvodně v pláč, mít úzkosti nebo trpět skleslostí. Jestliže to trvá pouze krátkou dobu po porodu, přejde to samo. Pokud jiné příznaky nasvědčují, že by mohlo jít o laktační psychózu, je na místě, aby žena navštívila lékaře.

Tip: V době šestinedělí by si měla maminka co nejvíce odpočinout a najít denně alespoň pár minut pro sebe, dopřát si, co jí chutná, dělat, co ji těší. Třeba přečíst pár stránek knihy, poslechnout si oblíbenou hudbu nebo si v klidu vychutnat koupel ve vaně.