Sex po porodu: kdy je ta správná doba?

Porod bývá velkým zásahem nejen do života ženy, ale i do partnerského soužití. Nezřídka dochází k tomu, že je maminka po porodu bolavá, obzvláště když se narození miminka neobešlo bez komplikací. K tomu se ještě přidávají hormonální výkyvy nebo dokonce poporodní deprese a celkové vyčerpání. Tyto faktory vedou často k tomu, že žena nemá na sex ani pomyšlení. Na druhou stranu se občas stává, že chuť na sex přichází nečekaně brzo a páry se do dovádění pustí téměř záhy po porodu. Kdy je tedy vhodná doba?

Dodržujte šestinedělí

Tento pojem nevznikl jen tak pro nic za nic. Prvních šest týdnů se totiž tělo zotavuje z velké zátěže, odchází zbytky placenty v podobě krvavého výtoku a děloha se zatahuje. Z tohoto důvodu se sex v prvních šesti nedělích nedoporučuje, hrozí zbytečné komplikace a záněty.

Poslouchejte svoje tělo

Určit přesně správnou dobu, kdy se do toho pustit, nelze. Nicméně po překonání šestinedělí teoreticky milostným hrátkám nic nebrání. Mějte na paměti, že byste měla v každém případě poslouchat své tělo, do ničeho se nenechte nutit. Pokud na sex nemáte chuť, nebojte se to partnerovi vysvětlit. Základem kvalitního vztahu je komunikace, řekněte mu, proč se na to necítíte a že to není způsobeno tím, že by vás přestal přitahovat.

V případě, že se ve vás naopak touha probouzí, s chutí do toho. Začněte pomalu a vnímejte své reakce. Jestliže by vás cokoliv bolelo, partnera informujte a zkuste to zase příště.

Svůj stav určitě můžete také konzultovat s gynekologem, který jistě poradí, což platí obzvláště pokud za sebou máte komplikovanější porod.

Buďte intimní

Zároveň psychologové radí udržovat alespoň základní intimní kontakt s partnerem. Nejen, že Vám to pomůže se na milování naladit, ale zároveň zabráníte odcizení. Proběhlo-li narození miminka hladce, první sex po porodu neodkládejte zbytečně několik měsíců. Strach z neznáma ve vás může narůstat a vy si tak úplně zbytečně vytvoříte v hlavě psychický blok. Sbližujte se postupně s partnerem, mazlete se a nechte věcem volný průběh.

Sex po porodu: kdy je ta správná doba?