Jak správně spát v těhotenství?

Spánek, který je kvalitní, potřebuje každý člověk, pro těhotné to platí dvojnásobně. Některé ženy ovšem během těhotenství trpí nespavostí a není to nic neobvyklého, ani to neznamená zdravotní problémy. Je jen potřeba si najít svojí polohu a dodržovat pár zásad.

7 rad, jak spát v těhotenství

  • spát pravidelně
  • místnost musí být větraná a chladná
  • spánek musí trvat minimálně 8 hodin
  • odpolední spánek není na škodu, pokud nebrání v usínání večer
  • usínat před 23. hodinou
  • od druhé poloviny těhotenství není dobré spát na zádech
  • poloha na břiše není vhodná a ani možná

Zázračné spaní na boku

Podle jedné vědecké studie je spaní na levém boku nejlepší polohou pro těhotné ženy. Studie došla k závěru, že spánek na levém boku zlepšuje krevní zásobení plodu, výrazně se snížilo riziko předčasného porodu ve třetím trimestru těhotenství.

Studie prokázala, že u žen, které rády spí nebo v těhotenství spaly na levém boku se snížilo riziko předčasného porodu až na polovinu. Poloha na levém boku má také pozitivní vliv na chrápání, kvalitu spánku a frekvenci návštěv toalety během noci.

Spánek na levé straně má také pozitivní vliv na výživu placenty a ledviny, které jsou odlehčené a umožňuje se tak lepší odvádění toxinů. Během spánku je dobré polohy střídat a měnit levou stranu za pravou.

Pomocník jménem kojící polštář aneb těhotenský a kojicí polštář na spaní:

K relaxaci, spánku na boku nebo sezení u televize si pořiďte polštář, který bude vaše bříško podpírat, uleví vaší páteři a poskytne tělo potřebnou oporu. Mnoho žen se přesvědčilo, že bez kojícího polštáře by se nevyspaly ani neodpočinuly.

Kojící polštáře nejsou určené pouze ke kojení miminka, ale také skvěle poslouží během těhotenství. Díky jejich tvaru, materiálu a výplni poskytnou dokonalou oporu a umožní tak kvalitní spánek a relaxaci. Nejčastěji ženy usínají s polštářem mezi koleny, pod bříškem a pod hlavou.

Poloha na zádech

Poloha na zádech se nedoporučuje hlavně ke konci těhotenství. Dochází k tomu, že děloha tlačí na páteř a vnitřní orgány, to může vést k poruchám krevního oběhu, vzniku hemeroidů a také se zbytečně namáhají svaly. Poloha na zádech může způsobovat závratě, ale také může být pro ženu pohodlná.

Pitný režim

Základem je dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim. Doporučuje se čistá voda, neslazené ovocné šťávy nebo čaje. Rozhodně by se neměla pít káva a čaj ve večerních hodinách, to pak způsobuje časté močení během noci, které narušuje kvalitní spánek.

Zacvičte si

Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si pravidelně zacvičit. Cvičením zajistíte dostatečnou krevní cirkulaci a zredukujete noční křeče nohou, hlavně lýtek. Cvičení ovšem nedoporučujeme v odpoledních hodinách, hrozí zvýšení adrenalinu v těle a usnout by šlo hůř.

Odpočinek s kojícím polštářem

Uložit

Uložit