Masáže v těhotenství: ano nebo ne?

Nastávající maminka může cítit během těhotenství bolesti svalů. Je to tím, že se její hmotnost zvyšuje, těžiště těla se mění, a tak není divu, když se tu a tam objeví zdravotní potíže. Jednou z možností, jak je překonat, jsou masáže. Rozhodně ale zapomeňte na to, že by vám záda namasírovala kamarádka. I když to sice umí a zatím vám vyhověla, v těhotenství byste měla být maximálně opatrná a svěřit se do péče profesionála.

Masáže ano, ale šetrné a raději vsedě


V těhotenství je dobré postupovat opatrně a upustit od razantních nebo jinak nevhodných metod. Také veškeré detoxikační masáže, ať se už provádějí jakkoli, jsou nežádoucí. Pokud by se v organizmu díky nim vyplavily škodliviny, mohly by se přes placentu dostat až k miminku.

V pokročilém stadiu si maminka kvůli pohodlí dopřeje spíš masáž vleže na boku nebo vsedě.  Místo židle lze použít i gymnastický míč. Oporu a pohodlí může získat díky relaxačnímu polštáři, o který se opře, vypodloží se jím nebo si ho vsune pod chodidla. Možností je mnoho.

Reflexní terapie? Až po konzultaci s lékařem!


Těsně před porodem těhotné ženě uleví i masáž plosek chodidla. Ovšem reflexní terapie v podobě masáží, kdy se aktivují určité energetické dráhy v těle, opět patří do rukou zkušených specialistů. Nehledě k tomu, že ne pro každou ženu je tato metoda vhodná, a proto je rozumné poradit se s lékařem.

U řady masáží se účinky často násobí díky aromaterapii. Do vzduchu se odpařují vonné silice, které mají relaxační nebo léčebné působení. V těhotenství však velký pozor na to, jaký éterický olej použijete, zdaleka ne každý je vhodný.

Doporučení: je dobré zkusit masáže ještě před otěhotněním, abyste si našla odborníka, který vám bude vyhovovat ve všech ohledech.

Kojící polštář MAXI STRAŠIDLA, COLORMIX

Kojící polštář MAXI STRAŠIDLA, COLORMIX

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak STRAŠIDLA, COLORMIX Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat....

Více informací

Kojící polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX

Kojící polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat....

Více informací

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

Vyplňte, kam máme zaslat odpověď na Váš dotaz.