Masáže v těhotenství: ano nebo ne?

Nastávající maminka může cítit během těhotenství bolesti svalů. Je to tím, že se její hmotnost zvyšuje, těžiště těla se mění, a tak není divu, když se tu a tam objeví zdravotní potíže. Jednou z možností, jak je překonat, jsou masáže. Rozhodně ale zapomeňte na to, že by vám záda namasírovala kamarádka. I když to sice umí a zatím vám vyhověla, v těhotenství byste měla být maximálně opatrná a svěřit se do péče profesionála.

Masáže ano, ale šetrné a raději vsedě


V těhotenství je dobré postupovat opatrně a upustit od razantních nebo jinak nevhodných metod. Také veškeré detoxikační masáže, ať se už provádějí jakkoli, jsou nežádoucí. Pokud by se v organizmu díky nim vyplavily škodliviny, mohly by se přes placentu dostat až k miminku.

V pokročilém stadiu si maminka kvůli pohodlí dopřeje spíš masáž vleže na boku nebo vsedě.  Místo židle lze použít i gymnastický míč. Oporu a pohodlí může získat díky relaxačnímu polštáři, o který se opře, vypodloží se jím nebo si ho vsune pod chodidla. Možností je mnoho.

Reflexní terapie? Až po konzultaci s lékařem!


Těsně před porodem těhotné ženě uleví i masáž plosek chodidla. Ovšem reflexní terapie v podobě masáží, kdy se aktivují určité energetické dráhy v těle, opět patří do rukou zkušených specialistů. Nehledě k tomu, že ne pro každou ženu je tato metoda vhodná, a proto je rozumné poradit se s lékařem.

U řady masáží se účinky často násobí díky aromaterapii. Do vzduchu se odpařují vonné silice, které mají relaxační nebo léčebné působení. V těhotenství však velký pozor na to, jaký éterický olej použijete, zdaleka ne každý je vhodný.

Doporučení: je dobré zkusit masáže ještě před otěhotněním, abyste si našla odborníka, který vám bude vyhovovat ve všech ohledech.

Kojicí polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, colormix

Relaxační a kojící polštář MAXI LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX

Kojící polštář MAXI 205 cm + povlak LOUKA ŠEDÁ, COLORMIX Těhotenský, relaxační a kojící polštář Matýsek, pro těhotné a kojící maminky, který oceníte již od II. trimestru těhotenství. Kojící polštář MAXI je vhodný i pro kojení dvojčat....

Více informací