10. týden těhotenství - pššt, miminko roste!

Miminko roste a jeho délku je možné zjistit pomocí ultrazvuku při návštěvě těhotenské poradny – měří se vzdálenost od temene ke kostrči. Hlava miminka je nadále výrazně větší než zbytek těla. Mozek se dále rychle vyvíjí a roste. Objevuje se také otvor pro vyústění močové a pohlavní soustavy a další otvor pro vyústění trávicí soustavy. Pohlavní soustava se nadále celkově vyvíjí, ale na odhalení, zda se těšit na holčičku či chlapečka si budete muset ještě chvilku počkat. Ledviny se postupně dostaly na své místo, tzn. do horní poloviny břicha. Ruce i nohy ve vývoji také postoupily a postupně se ztrácí blány mezi prsty. Miminko čím dál víc zkoumá své možnosti v pohybu.

Ve vašem těle se zvyšuje objem krve a stoupá tepová frekvence. Můžete pociťovat větší teplo a také se více potit. Děloha se stále zvětšuje a dále se vyvíjí i placenta, která je spojena s miminkem pupeční šňůrou.

Pokud si necháváte těhotenství zatím jako své tajemství a nic netuší ani vaši nejbližší, promyslete také kdy oznámíte těhotenství svému zaměstnavateli. Co nejdříve byste svého zaměstnavatele měla informovat v případech, kdy např. pracujete s chemikáliemi, zvedáte těžké předměty nebo máte noční směny.

Co žena, to jiné těhotenství.

Možná patříte mezi ty, co zatím ani nezaregistrovaly nějaké změny nebo obtíže, můžete ale patřit i mezi ty, které postupně opouští ranní nevolnost, ale střídají ji jiné potíže.

V těhotenství je častý nedostatek železa.

Železo je důležité pro Vás i miminko a jeho správný vývoj. Doplnit ho můžeme přirozeně celou řadou potravin. Železo můžeme nalézt jak v živočišné, tak rostlinné potravě, zdrojem je např. červené maso – hovězí, ryby, vejce, luštěniny – čočka, hrách, ovoce – meruňky, švestky, borůvky, brusinky, zelenina – brokolice, špenát, červená řepa, ale i mandle, oříšky nebo celozrnné pečivo. Nedostatek je zjištěn nejčastěji z krevních testů, které provádí váš gynekolog. Projevit se může zvýšenou únavou, bledostí, může být ovlivněn i stav pleti – popraskané koutky. Vstřebávání železa podporuje vitamín C, naopak káva nebo jiné kofeinové nápoje vstřebávání snižují. Pro doplnění železa se předepisují i tablety, které často způsobují zácpu, proto je vhodné doplňovat vlákninu.