12. týden těhotenství aneb první trimestr končí!

První trimestr neboli také tzv. adaptační fáze je spolu s koncem tohoto týdne zdárně za Vámi. Zároveň s ním obvykle končí i těhotenské potíže jako je ranní nevolnost a zvracení.

Od Vašeho gynekologa obdržíte těhotenskou průkazku – dokument do kterého jsou zaznamenána veškerá vyšetření, která absolvujete během těhotenství a také informace o Vašem stavu i o stavu Vašeho miminka. Do těhotenské průkazky se vypisují také Vaše identifikační údaje – jméno, datum narození, rodné číslo, bydliště, zaměstnání. V těhotenské průkazce najdeme i předpokládaný termín porodu – vypočten podle termínu posledních měsíčků a druhý termín na základě ultrazvukového vyšetření, které provede Váš gynekolog. Pokud nejste v očekávání poprvé obsahuje průkazka informace o předchozích těhotenstvích a porodech a případných komplikacích. Důležitá je též kolonka pro zaznamenání datumu další plánované kontroly. Nezbytné jsou informace týkající se Vaší anamnézy. Těhotenská průkazka nezabere skoro žádné místo a měla byste ji mít nejlépe vždy u sebe.

V průkazce se vyskytuje mnoho zkratek, jako jsou např. – TP – termín porodu, PM – datum poslední menstruace, UZ – ultrazvuk, TK – krevní tlak, OP – ozvy plodu, SC – císařský řez, BWR – vyšetření na syfilis, HBsAg – test provedený z krve, informuje nás o prodělané žloutence typu B, oGTT – screening poruch glukózové tolerance, slouží k vyšetření přítomnosti těhotenské cukrovky, vyšetření močiB – přítomnost bílkoviny v moči, C – přítomnost cukru v moči, VVV – vrozené vývojové vady, CS – cervix score, hodnocení zralosti/připravenosti děložního hrdla, CRL – vzdálenost mezi temenem a kostrčí miminka, BPD – biparietální průměr, tedy příčný průměr hlavičky, vzdálenost temenních kostí miminka.

V tomto týdnu je plně vyvinuta placenta a plní již zcela svou funkci.

Ve vývoji je stále obličejová část, kde pomalu dostávají tvar nos i oči, které překrývají víčka. Miminku se začínají vyvíjet také hlasivky. Dochází k vývoji vlasových váčků, které jsou základem budoucích vlasů a u mužů i vousů. Po celém těle se objevuje jemné ochlupení.

Celý první trimestr se Vaše tělo přizpůsobovalo jinému stavu a docházelo i k podstatnému spojení s těhotenstvím jako takovým.