14. týden těhotenství, už se bříško neschová.

Druhý trimestr bývá obvykle nejpříjemnějším obdobím. V této části dochází k ústupu těhotenských nevolností. S ustupujícím nechutenstvím můžete pociťovat více energie, již byste se neměla cítit tak unavená. Řada maminek má v tomto období také krásnou pleť, lesklejší a pevnější vlasy, také nehty mohou rychleji růst a vypadat lépe.

Bříško může být již o něco znatelnější. Kůže se již může začít napínat, proto nezapomínejte pečovat o svou pokožku. Změnami mohou procházet i prsy, konkrétně se mění tvar a barva dvorce bradavek, jsou větší a tmavší. U někoho se může vytvořit tzv. linea nigra – pigmentová čára sahající od pupku ke sponě stydké kosti. Její vznik je ovlivněn hormonálními změnami. Její konkrétní význam, ale dodnes není známý. Jedna z pověr zní, že pokud je čára přítomna, bude to chlapec. Po porodu většinou zcela vymizí, může se ale stát, že zůstane jemně viditelná. Chraňte bříško před sluncem, které linii může více zvýraznit a ztmavit, poté již zmizet nemusí.

Kůže miminka je ještě spíše průhledná a začíná ji pokrývat jemné chmýří zvané lanugo, které plní hlavně ochrannou funkci. Krk miminka je delší a postupně otáčí hlavou. Začíná také spát, budit se, nejrůzněji se pohybovat.

Je možné, že se u Vás objeví otok dásní nebo také krvácení z dásní, především při čištění zubů. V těhotenství je to běžná záležitost a po porodu tento problém vymizí. Používejte měkký kartáček, pomoci mohou také výplachy úst např. heřmánkem.

Zvýšená kazivost zubů může být způsobena různými faktory mezi které například patří časté zvracení, kdy se snižuje pH v ústech a žaludeční šťávy narušují povrch zubů. S těhotenstvím se objevují různé chutě a tím se mohou měnit stravovací návyky, častější konzumace sladkého, kyselého atd.. Důležitá je rozhodně perfektní ústní hygiena. Nezapomeňte taky během těhotenství na návštěvu zubního lékaře, doporučuje se návštěva nejlépe 2x během těhotenství.