15. týden těhotenství, rostou vlásky a obočí.

V tomto týdnu plod, jak se miminko v tomto období stále nazývá měří asi 10 cm a váží 50 g. Stále pokračuje rychlý růst. Srdce miminka je den od dne silnější. Pokožka miminka je pokryta stále jemným chmýřím tzv. lanugo, které ho chrání.
U miminek narozených v termínu tyto chloupky již neuvidíme. Již rostou také vlásky a objevuje se i náznak obočí. Tvoří se buňky obsahující pigment, které v budoucnu ovlivní barvu kůže. Prozatím kůže spíše prosvítá a je velice tenká. Pro naši obranyschopnost je důležitý imunitní systém. V tomto týdnu začínají pracovat lymfatické žlázy a brzlík, které jsou základem pro budoucí imunitní systém.

Růst bříška je velice individuální, můžete mít již problémy s dopnutím kalhot nebo čekáte stále na okamžik, kdy už na vás těhotenství bude pro okolí viditelné.

Může se stát, že si všimnete, že stále jíte a je Vám jedno co a v jaké kombinaci. Mohou Vám chutnat i potraviny, které byste si před těhotenstvím obvykle nedala. V tomto období se často objevují těhotenské chutě. I přesto je důležité se držet určitých pravidel v oblasti stravy.

Pravidlem číslo jedna


je určitě kvalita potravin a nekonzumovat nic a takové množství po čem by Vám bylo špatně, i když může být někdy těžké se udržet. Hlavní důraz je kladen na pestrost, čerstvost a vyváženost potravin, protože plod je vyživován z přestupu živin z Vaší krve. Z minulých článku je také důležitá konzumace ovoce, zeleniny a dodržování pitného režimu, nejenom jako prevence zácpy, ale i pro přísun vitamínů. V jídelníčku by nemělo chybět ani maso, ryby, luštěniny a mléčné výrobky. Vyhnout bychom se měli potravinám s konzervačními látkami, předvařené potraviny z důvodu nízkého obsahu živin, plísňové potraviny a pálivým jídlům, která mohou mít vliv na nepříjemné pálení žáhy.

Během těhotenství Vás může potrápit ucpaný nos, tyto potíže způsobuje hormon progesteron, pod jehož vlivem nosní sliznice otéká. Ucpaného nosu se bohužel během těhotenství zbavit úplně nelze. Pro úlevu od ucpaného nosu můžete využívat zvlhčovač či obyčejnou vazelínu do nosních dírek. Není vhodné využívat antihistaminikové nosní spreje.

19. týden těhotenství, pozor na chloazma

Blíží se konec první poloviny těhotenství. U některých těhotných žen se tento nebo některý další týden mohou objevit skvrny na obličeji. Jedná se o tzv. chloazma, tedy o nadměrnou pigmentaci, která bývá normálním projevem těhotenství u...

Více informací

20. týden těhotenství, miminko Vás lechtá

Je tady 20. týden a s ním se uzavírá první polovina těhotenství. Tento týden těhotenství začínají pociťovat první pohyby i prvorodičky, pokud jste je do této doby ještě nezaznamenaly. Z počátku to může být spíše takové lechtání, až...

Více informací