16. týden těhotenství - miminko se začíná smát.

Rysy obličeje vašeho miminka jsou jasnější. Jsou vyvinuté mimické svaly a mohou se objevit úšklebky v obličeji. Vnímá první zvuky a na jazyku se objevují chuťové pohárky. Postupně se vyvíjí i obočí a řasy. Ještě není vytvořen podkožní tuk, proto je kůže stále spíše průsvitná a tenká a jsou viditelné podkožní cévy. Funkční močový měchýř se plní plodovou vodou, protože jí miminko polyká a opět ji vypouští.

Miminko zesiluje a je velice aktivní,


může se volně pohybovat díky tomu, že je obklopeno plodovou vodou a má v děloze stále dostatek místa - zatíná pěsti, cucá si palec, kope, může si chytit pupečník, otáčet se, ohýbá a natahuje prsty i končetiny. Aktivita je znatelná zatím spíše na ultrazvuku. Vícerodičky jsou většinou citlivější k prvním pohybům dítěte, a proto je často zaznamenají dříve než prvorodičky. Vnímání prvních pohybů je ale velice subjektivní záležitost. Některé ženy mohou mít pocit, že cítí pohyby již tento týden, jiné ženy cítí pohyby až v 18. týdnu. Pokud ale zaznamenáte první pohyby až ve 20. týdnu není to nic neobvyklého, především pokud jste těhotná poprvé.  

V tomto týdnu těhotenství se provádí tzv. Triple test. Jde o odběr krve, kde se vyšetřuje hladina tří látek – estriol (E3), choriový gonadotropin (hCG) a alfafetoprotein (AFP). Hladinu vyhodnocuje program ve vztahu ke stáří těhotenství, vaší hmotnosti, věku a počtu plodů. Výsledkem je poté výpočet individuálního rizika výskytu vývojových vad. Zjišťuje se riziko Downova syndromu a rozštěpových vad. Pokud se ukáží nějaké abnormální hodnoty nemusí to hned znamenat přítomnost nějaké vady, ale pouze zvýšené riziko a následují další vyšetření jako například odběr plodové vody.

Další zajímavé články:

19. týden těhotenství, pozor na chloazma

Blíží se konec první poloviny těhotenství. U některých těhotných žen se tento nebo některý další týden mohou objevit skvrny na obličeji. Jedná se o tzv. chloazma, tedy o nadměrnou pigmentaci, která bývá normálním projevem těhotenství u...

Více informací

20. týden těhotenství, miminko Vás lechtá

Je tady 20. týden a s ním se uzavírá první polovina těhotenství. Tento týden těhotenství začínají pociťovat první pohyby i prvorodičky, pokud jste je do této doby ještě nezaznamenaly. Z počátku to může být spíše takové lechtání, až...

Více informací