8. týden těhotenství - je Vám špatně? nebojte se možná se to zlepší :)

Přesto, že těhotenství stále ještě nemusí být z vnějšku patrné ani pro bystré oko Vašich nejbližších, uvnitř Vás se toho odehrává mnoho. Nemusíte pozorovat ani radikální váhový přírůstek, ten může být zcela nepatrný nebo žádný. Strachovat se ale nemusíte ani při úbytku hmotnosti, ten může často souviset s přetrvávajícími nevolnostmi a zvracením. Jak bojovat s nevolností a zvracením bylo zmíněno už v předchozím článku. Patří mezi nejčastější těhotenské příznaky a dokáží pěkně potrápit. Pokud Vás trápí zvracení po celý den a nepomáhají už ani ty nejvíce známé „babské rady“ je vhodné poradit se s lékařem. V některých případech může být nevolnost tak silná, že nelze v žaludku udržet ani tekutiny, zde již hrozí dehydratace. Tuto situaci je nutné řešit, někdy i krátkodobou hospitalizací, při které dojde k zavodnění organizmu.

Co se odehrává ve Vašem těle - děloha se stále zvětšuje a přizpůsobuje se vývoji rostoucího miminka. Tento týden velikost miminka již dosahuje 2- 2,5 cm, pro lepší představu můžeme velikostí přirovnat k malině nebo fazolce. Miminko má již vytvořeny základy všech orgánů, které se dále vyvíjejí. Pokračuje i formování končetin, které se postupně prodlužují a tvoří se základ prstíků, mezi kterými jsou ještě znatelné blány. Oči jsou stále zavřené a kryté tenkou vrstvou pokožky, která se rozdělí na horní a dolní víčko. Vyvíjí se i další smyslové orgány jako jsou chuťové buňky a uši. Především střední ucho, které je důležité pro rovnováhu.

Tvoří se kosti, začíná nárůst svalové hmoty a postupně se tvoří nervové dráhy. Díky tomu dochází k lehkým záškubům a pohybům miminka, ještě ale nemá takovou sílu, abyste je pocítila, na překvapení z prvního kopnutí si budete muset ještě chvilku počkat.

Jestli ještě nemáte za sebou vstupní návštěvu u gynekologa, je v tomto období nejvyšší čas. Během první návštěvy proběhne sepsání osobní i rodinné anamnézy, případně i potvrzení těhotenství ultrazvukem. Čeká Vás měření krevního tlaku, kontrola moči, váhy a odběr krve. Kontrola krevního tlaku, moči a hmotnosti se provádí při každé další kontrole.

Pokud se u Vás objevuje únava a vyčerpání není to nic neobvyklého. Na začátku těhotenství Vás mohou vyčerpávat nevolnosti a zvracení, na vině jsou i hormony a s nimi spojené časté nutkání na močení, které Vás může vyhánět v noci z postele. Určitě Vás nepřekvapí doporučení více odpočívat a najít si chvilku na relaxování. Odpočinek ocení každá žena a u těhotné to platí možná i dvojnásob.

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

Vyplňte, kam máme zaslat odpověď na Váš dotaz.