9. týden těhotenství. Dejte si rybu, prospěje Vám i miminku.

Tento týden vstupujete do 3. měsíce těhotenství. V tomto období vašemu miminku mizí ocásek, na který zůstane památka jen v podobě kostrče. Získává tak pomalu, ale jistě lidskou podobu - má před sebou ale ještě dlouhou cestu ve vývoji.

Volně se pohybuje v plodové vodě a díky postupnému vývoji kloubů může pomalinku sevřít pěst nebo si již dudlat palec.

Na prvním ultrazvuku můžete vidět silně tlukoucí srdíčko, které už je rozděleno na 4 části, prozatím bez chlopní, na jejichž tvorbu také brzy dojde.

A co se děje s vaším tělem?

Těhotenství na vás stále nemusí být na první pohled viditelné, ale může se stát, že nedopnete kalhoty. S tím, jak se kůže bude napínat přes bříško, boky i prsa mohou vznikat pajizévky, tzv. strie.

Strie se objevují především u žen, které v těhotenství rychle přibývají na váze. S tím jak roste miminko, roste i děloha, zvětšuje se bříško a to způsobuje, že se natahuje kůže a ta se často nedokáže přizpůsobit rychle rostoucímu objemu. Objevit se mohou ale i u žen, které zdaleka nepřibírají tak rychle. Hrají zde roli opět hormonální změny, které působí na elasticitu kůže. Někdo tvrdí, že účinná prevence proti striím neexistuje a záleží především na genetice, pokud tedy vaše maminka strie má, budete je mít také. Někteří zase říkají, že účinná prevence je mazat, mazat, mazat, promazávat náchylné partie pro vznik strií, jako je bříško, prsa ale i boky. Je možné, že zrovna vy patříte mezi ty šťastné s dobrým genetickým základem a budete mít bříško hladké i bez mazání, ale proč to riskovat. Promazáváním vzniku jizviček možná úplně nezabráníte, ale můžete výrazně zmírnit jejich vznik. Promazávání těchto partií můžete provádět i jako formu relaxace.

Co je důležité ve výživě?

V těhotenství je potřeba zvýšeného příjmu vápníku, abyste byla dostatečně zásobována vy i vaše miminko. Vápník je důležitý jak pro vaše kosti, tak i pro správný vývoj kostí miminka, nepodílí se pouze na stavbě kostí a zubů, ale i vlasů, nehtů a kůže. Vápník je nejlepší získávat v rámci upraveného jídelníčku z mléčných výrobků jako je mléko, jogurty, sýry (kromě těch s plísněmi, ty se v těhotenství nedoporučují a měla byste je z jídelníčku raději vynechat), ale i brokolice a kapusta. Možná vás překvapí, že bohatý na vápník je i mák. Pro správné vstřebávání vápníku je důležitý vitamín D, který si může naše tělo vytvořit samo za pomocí slunečního záření, nebo ho můžeme získat např. konzumací ryb.

10. týden těhotenství - pššt, miminko roste!

Miminko roste a jeho délku je možné zjistit pomocí ultrazvuku při návštěvě těhotenské poradny – měří se vzdálenost od temene ke kostrči. Hlava miminka je nadále výrazně větší než zbytek těla. Mozek se dále rychle vyvíjí a roste. Objevuje se také...

Více informací