Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Při zařizovaní dětského pokoje pro čerstvě narozené maminky je potřeba věnovat maximum pozornost výběru dětské postýlky, matrace a povlečení. Zvláště pak matrace je důležitá, protože nejen, že ovlivňuje kvalitu spánku, ale také formuje páteř. Vyberte matraci správně.

Poraďte se odborníkem

Trh s matracemi, a to i těmi určenými do dětské postýlky, je velmi široký a pro laika je obtížné se v něm orientovat, natož si správně vybrat. Proto svůj výběr konzultujte s odborníkem, popřípadě s dětským lékařem nebo ortopedem. Nezapomínejte na to, že děti nejvíce rostou a vyvíjejí se ve spánku.

Jaký vybrat materiál?

Obecně se doporučují matrace s antialergickou výplní, které jsou vhodné pro děti s alergiemi, ale také slouží jako prevence před jejich vznikem. Velmi praktické jsou matrace se zimní a letní stranou. Mezi klasické se řadí matrace sendvičové s vnitřní částí z pevných materiálů a svrchní část je z přírodních měkčích materiálů.

  • kokosové matrace
  • latexové matrace
  • matrace z paměťové pěny

Kokosové matrace

Ideální jsou matrace z kokosového vlákna. Ty se vyznačují vzdušností materiálu a dobrými tepelně izolačními vlastnosti. Kosové matrace mají výborné ortopedické vlastnosti a tvrdost. Dospělému člověku nemusí připadat pohodlné, ale pro dítě poskytnou skvělou oporu páteře.

Navíc neobsahují toxické látky, protože se jedná o přírodní materiál. Kokos skvěle odvádí vlhkost a díky výbornému provzdušnění se vlhkost v matraci neudrží. Vyrábějí se také matrace kokos-pěna, které jsou protialergické a poskytují dítěti při spánku maximální komfort.

Snímatelné potahy

Matrace určená do dětské postýlky musí mít snímatelný a pratelný potah. Matrace do postýlek úplně těch nejmenších by měly být ochráněné před počůráním. Existuje na to speciální matracový chránič nebo nepromokavá plachta.

Bezpečnost matrace

Ze všeho nejdůležitější je, aby matrace do dětské postýlky perfektně zapadla. Mezi matrací a podložkou nesmí vzniknout žádný prostor. Ten by mohl dítěti způsobit i vážná zranění. Jednoduchá pomůcka. Pokud se vejdou mezi matraci a postýlku dva prsty, je matrace nevyhovující.

Kontrolujte dýchací rytmus, srdeční činnost a pohyby dítěte v postýlce

Matrace do dětské postýlky nesmí být ani moc měkká ani příliš tvrdá. To může způsobit a zvyšuje to riziko syndromu náhlého úmrtí. Proto odborníci doporučují do deseti měsíců , což je kritický věk, vložit pod běžnou matraci speciální podložku. Podložka znamenává pohyb dítěte, odezvy srdeční činnosti a dýchací rytmus dítěte. V případě, že by se některá z těchto akcí přerušila na dobu 20 vteřin, spustí se alarm, který se dá rychle vypnout.