Víte, že pouze 5 z 11 testovaných dětských postýlek splňuje požadavky na bezpečnost?

Dětská postýlka by měla být prvním bezpečným útočištěm pro vaše miminko, které jste 9 měsíců nosila pod srdcem. Jenže jak zjistit, která je ta pravá? Rozhodně ne podle ceny. Časopis D-test totiž zjistil, že nevyhovující může být i postýlka za 4 000 Kč. Naopak o více než polovinu levnější postýlka může udělat daleko lepší službu. Tady jsou výsledky testování – z 11 postýlek, je v pořádku jen 5!

Za to, že postýlka nemusí být vždy bezpečná, mohou výrobci. Buď nedokáží ve své výrobě zajistit realizaci vcelku jednoduchých požadavků na bezpečnost, které jim diktuje norma, nebo normu, která by měla být středobodem jejich podnikání neznají, v horším případě ji znají, avšak nerespektují. Výsledek? Z jedenácti testovaných dětských postýlek můžeme pouze pět prohlásit za bezpečné.

Reakce na zpřísnění pořadavků Evropskou komisí

Když se v tisku objevila zpráva, že se Evropská komise chystá na zpřísnění požadavků pro matrace a mantinely do dětských postýlek, přikrývky, spacáčky a závěsná lůžka, strhl se v internetových diskusích nebývalý povyk. Vyvolali ho samotní spotřebitelé. Mnozí z nich co napsali, nešlo dohromady se zdravým rozumem.

Shrneme-li, za použití slušných slov, hlavní „poselství" diskutujících, znělo by takto: „Mnoho povyku pro nic. Přežili to naši rodiče, přežili jsme to i my, tak proč by to nepřežily i naše děti." Jenže některé děti takové štěstí neměly a zranily se, protože jim cestu zkřížila výrobcem „připravená" nešťastná náhoda.

Jaká hrozí dětem zranění?

V Evropské databázi úrazů (European Injury Database) je za období 2005 až 2007 evidováno 17 000 úrazů dětí mladších čtyř letÚrazy, které se dětem přihodí v postýlkách a které vyžadují léčení, se i u nás čas od času stávají. Mezi nejčastější patří pohmoždění a zlomení končetin, které jdou na vrub konstrukci postýlek nebo se jedná o následky pádů při selhání zajišťovacího mechanismu posuvné bočnice postýlek.

Mnohé nepříjemné situace, které se obejdou zpravidla bez zranění (zaklíněná hlavička mezi příčkami nebo mezi bočnicí a čelem postýlky, přiskřípnutá ručička, uvízlý prstík v přístupném otvoru), rodiče lékařům ani nehlásí, takže se o nich bohužel neví. 

Co může za zranění?

  • špatná konstrukce postýlek
  • nevyhovující rozměry matrací (uvíznutí dítěte mezi matrací a kostrou postýlky – přidušení)
  • mantinely, spacáčky, přikrývky (šňůrky a smyčky – přidušení, uškrcení, vdechnutí malých částí)
  • absence údaje, pro jakou teplotu jsou určeny – přehřátí, jedna z pravděpodobných příčin náhlého úmrtí kojenců
  • závěsná lůžka (nestabilita)

Co chce Evropská komise zpřísnit?

Odstranit potenciální nebezpečí nebude pro výrobce představovat žádnou mimořádnou zátěž a spotřebitelé - rodiče by kroky Evropské komise neměli kritizovat, nýbrž s ohledem na to, že člověk nikdy neví, co ho může potkat, ale naopak vítat. Když bude přesně definováno, jak má bezpečný dětský výrobek vypadat, nebudou se moci výrobci vyvlíknout ze své odpovědnosti.

Dětská postýlka patří mezi jednoduché výrobky, nic složitého na nich opravdu není, což jistě každý uzná. Jenže ani to, co je jednoduché, nemusí být zároveň bezpečné. Přesvědčili nás o tom samotní výrobci dětského nábytku. Z jedenácti testovaných postýlek můžeme doporučit pouze pět výrobků.

Výsledky testů dětských postýlek

Zajímavé je, že polský výrobce Klupš dokáže zároveň vyrábět jak bezpečné, tak nebezpečné postýlky (Radek a Rafal I). Taktéž zajímavé je, že dva z poměrně velkých a na českém trhu zavedených dovozců dětských postýlek nerozpoznají nebezpečné výrobky a zařadí je do své nabídky (Scarlett: Alek a Kubíček, AGS-Sport: Anna Eco).

Společným jmenovatelem nedostatků, které jsme testem odhalili, je nedodržování požadavků na bezpečnou velikost pro dítě přístupných mezer (v jednom případě navíc přístupné montážní díry). Mezery, jak už vyplynulo z předchozího textu, mohou být příčinou v tom horším případě zranění, v tom lepším „jenom" bolesti dítěte.

A jaké dětské postýlky tedy nevyhověly testům a které naopak prošly?

AGS-Sport Anna Eco (1790Kč) Bezpečnost nevyhovuje
Ammall II Michal I (1910 Kč) Bezpečnost vyhovuje
Interlink Czech Monika (1990 Kč) Bezpečnost vyhovuje
Klupš Radek (1350 Kč) Bezpečnost vyhovuje
Klupš Rafal I (3940 Kč) Bezpečnost nevyhovuje
Nábytkář DL-4A (4530 Kč) Bezpečnost vyhovuje
Neuveden Eva (3010 Kč) Bezpečnost nevyhovuje
Neuveden Grzeš (2180 Kč) Bezpečnost nevyhovuje
Scarlett Alek (2470 Kč) Bezpečnost nevyhovuje
Scarlett Alenka (3000 Kč) Bezpečnost vyhovuje
Scarlett Kubíček (1650 Kč) Bezpečnost nevyhovuje

 

Zdroj: D-test, Napsal uživatel Lucie Přibylová