Rozvoj dětské motoriky v 7. – 9. měsíci

S ratolestí ve věku 7 až 9 měsíců už začíná být skutečná zábava.

Dítě v tomto věku se s chutí učí stále nové věci a osvojuje si zatím nepoznané pohyby a zkušenosti. Z miminka, které v prvních dnech života především spinkalo, plakalo a jedlo, se najednou stává báječný společník, s nímž je legrace. Je to prostě parťák, který se umí zapojit do hry. Reaguje například, když se dospělí jako schovávají a dělají na něj „baf“ – směje se tomu a vůbec mu nevadí, když se tato hra opakuje stále dokola. Naopak, dokonce to vyžaduje!

Když si hraje a chce uchopit hračku,

je mnohem obratnější. Hračky už mu nevypadávají z ručičky tak často, umí si je šikovně přendat z ruky do ruky a pokud o nějakou ztratí zájem, vědomě ji upustí a natáhne se po jiné. Zajímavé je, že velikost hraček, které je schopné vzít a podržet, se zmenšuje. Jeho prstíky jsou čím dál hbitější, takže si s tím poradí. Zrovna tak si s hračkami zkouší hrát nebo alespoň napodobovat, co s nimi dělají dospělí. I když jsou jeho pokusy zatím velice neumělé, snaha tu je.

Líbí se mu rozmanité zvuky

pokud jde o jednoduchá, krátká slovíčka nebo slabiky, která zaujmou, je na dítěti vidět, že by to rádo zkusilo také. Některé slabiky stále opakuje a často si brouká. V osmém měsíci už obvykle sedí bez opory, otáčí se za hlasem a reaguje na své jméno. A protože jsou malí caparti zvídaví, nejraději by se mnozí z nich už pustili mnohem dál, a tak se zkoušejí stavět na nohy, zejména když je dospělí vezmou za ručičky.

Během devátého měsíce už bývá hlídání potomka náročnější.

Aby ne, když už touto dobou leze často po čtyřech. Tím se mnohá místa pro něj stávají dostupná, a to platí i pro spoustu věcí, která zatím byla před jeho všetečnýma rukama v bezpečí. Z pohybu má dítě radost a umí ji dávat najevo smíchem. Zrovna tak, když mu třeba budete chtít sebrat hračku, setkáte se s jeho nevolí. Už ví, co chce a nelíbí se mu, pokud mu někdo kříží jeho plány.

I když je toto období hektické a vývoj potomka postupuje rychle kupředu, stále je třeba mít na vědomí, že toto jsou jen orientační údaje – každé dítě je jiné. Nesrovnávejte proto striktně své dít s ostatními. Pokud se přeci jen objeví jakékoli pochybnosti, týkající se jeho vývoje, je dobré kontaktovat lékaře.

Kategorie: Vývoj novorozence

Leave a comment