Rozvoj dětské motoriky v prvních 3 měsících

I když je každé miminko po narození jiné, s trochou nadsázky se dá říci, že jejich projevy jsou si velice podobné. Fungují u nich hlavně reflexy, ale postupně se začínají rozvíjet i jejich psychomotorické projevy.

Pro novorozence v jeho prvních dnech života je charakteristické,


že má pokrčené horní i dolní končetiny a ručičky svírá v pěst. Postupně se zdokonaluje jeho zrak a po určité době už miminko umí rozeznat hlas své maminky od ostatních. Ze začátku se neumí vědomě smát, ale okolo druhého, třetího měsíce už reaguje úsměvem, kdy nejde jen o grimasu, ale vědomou reakci. Po narození není děťátko schopno samo zvednout hlavičku, ale to se postupně také zlepšuje.

Od čtvrtého týdne jsou lépe vidět pokroky v jeho vývoji.


Už umí zaostřit na hračku, kterou držíte před jeho obličejem, a chvíli ji vydrží pozorovat. Když leží na bříšku, zkouší zvednout hlavičku a má natolik vyvinuté svaly, že s chutí šermuje rukama i nohama, pokud si hoví na zádech.

Miminko si upřeně prohlíží obličeje, které se nad ním sklánějí a když se lekne, rozpláče se. Umí se ale v náruči maminky rychle uklidnit. Už v šestém týdnu svého života už kojenec zvedá hlavičku, když leží na bříšku, na své nejbližší se usmívá a reaguje na nejrůznější zvuky. Některých se bojí, jiné ho rozesmějí.

V šesti týdnech


přichází na řadu kontrola kyčlí, které předchází kontrola u pediatra. Lékař také zkontroluje, zda se ve vývoji děťátka nevyskytují nějaké odchylky či odlišnosti.

Zhruba ve věku osmi týdnů


se už miminko na bříšku umí vzepřít na rukou, takže pase koníky. Sice hlavičku ještě dlouho neudrží vzpřímenou, ale snaží se o to. Jeho svaly sílí, a to mu dovolí rozšířit škálu pohybů, které jsou čím dál tím koordinovanější. S hračkami si zatím aktivně nehraje, ale už běžně rozevře zaťaté pěstičky, což je první a důležitý předpoklad. Výborně se zabaví, když pozoruje hračky zavěšené nad postýlkou. Stále ještě neumí dokonale zaostřit na dálku, a proto ho zaujmou předměty, které jsou blízko u jeho obličeje. Po hračkách se natahuje a vypadá to, jako když je chce uchopit.

Vydává první zajímavé zvuky, nejčastěji jsou to různé kombinace samohlásek. Trávení volného času je pro miminko i jeho rodiče čím dál zábavnější, mimo jiné i proto, že mrňousek už dokáže být přes den delší dobu vzhůru.

Jak se oblékat v těhotenství

I když si ženy těhotenství užívají, zejména když odezní nevolnosti, pokud jde o oblékání, jsou často bezradné. Buď nevědí, co na sebe, nebo nechtějí příliš utrácet. Přitom není důvod odpírat si i velice pěkné, půvabné kousky, které dodají...

Více informací

Preeklampsie: těhotenská komplikace

Preeklampsie je těhotenská komplikace, která se vyskytuje zhruba u 5 % gravidních žen. Výhodou je, že se dá poměrně snadno odhalit během rutinních prohlídek. K nejčastějším projevům patří zvýšený krevní tlak a výskyt bílkoviny...

Více informací

Pocení v těhotenství

I když je pocení zcela běžný fyziologický jev, připadá nám nepříjemné a snažíme se ho omezit na minimum. Nebo, přesněji řečeno, eliminovat pach, který při pocení vzniká. Mnoho těhotných žen si stěžuje na to, že se hodně potí. Hodně záleží na tom,...

Více informací

Doprovod u porodu

Jít nebo nejít? Tuto otázku si klade nejeden nastávající tatínek, když přijde řeč na blížící se porod a on uvažuje, zda má svoji partnerku doprovodit a v nemocnici zůstat. Jednoznačná odpověď neexistuje. Pokud si to oba přejí a je to...

Více informací