Rekonvalescence maminky po císařském řezu

Někdy je už před porodem jasné, že lékaři přistoupí k císařskému řezu. Jindy se k tomu rozhodnou až na začátku porodu. V každém případě nejde o žádný lékařský „výstřelek“ starý pár desítek let, nýbrž o druh zákroku, který se používal již ve starověkém Egyptě.

I když je tato operace relativně rychlá, má své výhody i nevýhody. Jedno je ale jisté: první hodiny, dny a někdy i týdny po porodu vypadají odlišně než u ženy, která rodila přirozenou cestou. Zatímco při spontánním porodu je bolest nejintenzivnější při samotném příchodu dítěte na svět, u císařského řezu, který se provádí ve spinální anestezii, se bolest ozývá později, když rána přichází k sobě. Také riziko pooperačních komplikací bývá podle odborníků o něco vyšší.

První dny jsou nejnáročnější

První den většinou stráví rodička na lůžku, to opouští, až když jí zdravotníci odstraní močový katetr. Důležité je, aby se maminka pomalu zotavovala z operace. Péče o miminko proto může být o něco namáhavější než při klasickém porodu, ale hodně záleží na celkovém zdravotním stavu rodičky a na ostatních okolnostech. Stejně tak kojení je zkraje složitější. Maminky většinou krmí miminko vleže, kdy je jizva tolik nebolí. Polohu vsedě volí až později. V takovém případě jim výrazně pomůže kojicí polštář. Díky němu se bude miminko cítit mimořádně pohodlně, zrovna tak pro ženu bude krmení děťátka šetrné a mnohem příjemnější.

Hojení jizvy chce čas

Žena si může všimnout, že v místě, kde byl proveden řez, ztratila určitou citlivost. Netřeba propadat panice, vše se během několika měsíců vrátí zpět do původního stavu. Jizva většinou nebývá vidět a hojí se dobře. V případě jakýchkoli komplikací je dobré navštívit lékaře, aby zhodnotil, zda se vše vyvíjí, jak má.

I když je na první pohled vše v pořádku a maminka se po určité době cítí fit, odborníci většinou doporučují, aby s dalším těhotenstvím počkala alespoň rok. Tělo, zejména děloha, by se za tu dobu měly dobře zotavit a být v takové kondici, aby gravidita proběhla v pořádku.

Mnohé maminky se bojí, že i druhý porod bude veden císařským řezem a ony tak přijdou o možnost porodit dítě klasickou cestou. Jestliže pominuly důvody, které v předchozím těhotenství vedly k císařskému řezu, lékaři většinou nevidí důvod, proč ho provádět znovu. Vše ale záleží na mnoha dalších okolnostech, zejména na věku a zdravotním stavu nastávající maminky, stejně jako na umístění miminka v děloze nebo na jeho hmotnosti.

Tip: i maminky, které rodily císařským řezem, by po porodu měly pečovat o pokožku, zejména pokud se vyskytly strie. Je však nutné vyhýbat se poporodní jizvě, zejména když je ještě čerstvá.

Kategorie: Porod

Leave a comment