Otoky v těhotenství.

Zatímco v prvním trimestru se maminky potýkají s ranními nevolnostmi, ve třetím trimestru je obvykle trápí nejenom únava, bolesti celého těla a ztížené dýchání, ale i otoky. Otoky jsou způsobené tím, že dojde k rozšíření cév a zároveň se zvýší objem krve v těle. Jinými slovy, za otokem se skrývá shromažďování tekutiny v mezibuněčném prostoru. Pozná se to snadno. Kůže je světlejší a cítíte její pnutí.

Zatímco mírné otoky dolních končetin nemusejí znamenat žádnou velkou pohromu, velké, výrazné otoky by nastávající maminka rozhodně ignorovat neměla. Mohly by totiž signalizovat vážnější zdravotní problém, například preeklampsii. Zrovna tak náhlé a významné otoky obličeje, rukou nebo kotníků by neměly zůstat nepovšimnuty, ale měl by se na ně podívat lékař.

Otoky mohou být symetrické nebo asymetrické. I to je důvod, proč by o nich gynekolog měl vědět a posoudit, oč se jedná a co je jejich příčinou.

Víte, jak se vlastně pozná otok? Jde o napuchlinu, do které když šetrně píchnete prstem, tak v tom místě zůstane malá prohlubeň.

Jak se otoků zbavit?


S tím, jak se bříško zvětšuje, významně roste i zátěž, kladená na dolní končetiny. Pokud k tomu přičteme dlouhé stání, sezení nebo horké letní počasí, není divu, že tělo nastávající maminky na to reaguje mírnými otoky.

Předejít tomu lze tak, že si těhulka vypodloží během dne nohy, (k čemuž může pomoci i těhotenský a kojicí polštář Matýsek), zařadí více odpočinku a když sedí, neměla by si dávat nohu přes nohu. Někdy pomáhá nošení kompresních punčoch a hodně důležitá je pohodlná, příjemná obuv, nejlépe s ortopedickou stélkou.

I když to zní paradoxně, tak důležitou prevencí otoků je dodržování pitného režimu. Jakmile totiž tělo dostává dostatek tekutin, nemá důvod jich tolik zadržovat. Jídelníček maminek by měl také obsahovat pestrou škálu bílkovin, a to v potřebném množství a kvalitě. Mírný pohyb, pokud to fyzická kondice dovolí, je určitě také ku prospěchu věci.