Mlezivo: kdy se tvoří, co obsahuje a proč je tak důležité

Je to mateřské mléko nebo to není mateřské mléko?


Řeč je o mlezivu, které se tvoří několik dní před porodem a zhruba 3 dny po něm. Odborníci ho také nazývají prvotním mlékem a jeho složení je naprosto unikátní. Kromě vitamínů, minerálů, stopových prvků a důležitých bílkovin obsahuje i další velmi důležité látky, které mají mimořádný význam při tvorbě imunitního systému malého človíčka. Tomu nějakou dobu trvá, než si zvykne na nové prostředí.

Nejde tedy o to, že by mlezivo mělo novorozence zasytit jako mateřské mléko, které se tvoří později. Příroda to nastavila tak, aby právě kolostrum nastartovalo v dětském organismu zcela zásadní procesy, které jsou důležité pro jeho nadcházející vývoj.

Umí také vytvořit přirozenou ochranu před bakteriemi,


viry a plísněmi, které sice nevidíme, ale které se v našem životě vyskytují prakticky na každém kroku. Obecně vzato, kolostrum se tvoří u všech savců a pomáhá mláďatům přežít kritické období po porodu, kdy ještě nemají potřebné protilátky a na nové prostředí se teprve adaptují. Ani člověk v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

Mlezivo se mění v běžné mateřské mléko zhruba třetí den po porodu, není to ale striktně dané pravidlo. Například u žen, které rodily císařským řezem, to může být trochu jinak. Někdy se maminky obávají, zda budou mít dostatek mleziva, pokud se jim tvoří již několik dní před porodem. Není ale třeba se znepokojovat.

Tyto nesmírně důležité děje, jako je tvorba kolostra nebo mateřského mléka, běží díky hormonům, které se tvoří v ženském organismu. Jakmile je miminko na světě, situace se mění a tělo dostává signál, aby začalo tvořit mateřské mléko.

Odborníci doporučují,


aby ženy kolostrum před porodem neodstříkávaly. Tím by totiž podpořily nejen jeho nadměrnou tvorbu, ale mohly by tím narušit zcela přirozený průběh posledních dnů těhotenství. Proto je rozumnější nechat to na přírodě, která má díky hormonům tyto složité děje pod kontrolou.

Každá může kojit, když bude chtít

Každá může kojit, když bude chtít

Čekala jsem svoji první dceru. V několika věcech jsem měla jasno už dopředu. Třeba v tom, že budu kojit. Okolnosti mě dovedly k porodu plánovaným císařským řezem. Přestože jsem četla spoustu článků na webech i prošla desítky...

Více informací

Pocení v těhotenství

I když je pocení zcela běžný fyziologický jev, připadá nám nepříjemné a snažíme se ho omezit na minimum. Nebo, přesněji řečeno, eliminovat pach, který při pocení vzniká. Mnoho těhotných žen si stěžuje na to, že se hodně potí. Hodně záleží na tom,...

Více informací

První miminkovský úsměv: kdy se objeví?

První miminkovský úsměv: kdy se objeví?

Stačí, aby se na vás děťátko usmálo, a vše je odpuštěno: noční buzení, nevyspání, shon, stres (často zbytečný) a únava, které se za posledný týdny nastřádaly. Zatímco někteří rodiče se dušují, že jejich zlatíčko se na ně usmálo hned v prvních...

Více informací

Kdy a jak obdarovat novopečenou maminku

Vytoužené miminko je konečně na světě, maminka po porodu odpočívá a šťastný tatínek dává vědět (téměř) celému světu, že se stal hrdým otcem. V tuto chvíli také přichází vhodný okamžik na obdarování maminky, alespoň tedy od těch nejbližších....

Více informací