Odsávačky mléka

Proč odsávat


Důvodů, proč maminky odsávají mléko, je spousta. Pomáhá to nastartovat laktaci, případně zvýšit její produkci, ulevuje to nalitým prsům a odsátí také slouží k vytvoření zásob například v době, kdy maminka ví, že nebude po ruce. Odsáté mléko se tak podává například hospitalizovaným dětem.

Čím dál tím častěji se také stává, že dítě z nějakého důvodu nemůže nebo nechce pít z prsu. Odstříknuté mléko pro něj v takových chvílích představuje v danou chvíli jedinou možnost. Tato situace se objevuje zejména u nedonošených dětí, kterým se ještě nevyvinul sací reflex.

Jak odsávat

 

Mléko se dá odsát několika způsoby: ručně a pomocí manuální oči elektrické odsávačky.

Zatímco ruční odstříkávání může být někdy problematické, odsávačka by měla zaručit úspěch, a to hlavně v případech, kdy je potřeba odsát větší množství mléka.

Vždy platí, že by každá maminka měla mít svou vlastní odsávačku a její koupě se vyplatí až po porodu. Jedině tak uvidíte, zda se Vám mléko vůbec tvoří a kolik ho je. Podle toho pak můžete vybrat vhodný typ odsávačky.

Typy odsávaček

 

Pokud plánujete odsávat jen občas, pak postačí manuální typ. Ten ale nekupujte v případě, že chcete mléko odsávat pravidelně, jelikož na to se více hodí elektrická odsávačka.

Elektrické modely fungují tak, že je podtlak vytvářen pomocí elektrické energie, takže vám výrazně ušetří práci. Na trhu naleznete jak jednofázové, tak dvoufázové typy (což občas platí i o manuálních odsávačkách).

Jednofázový pomocník najde své místo tam, kde laktace probíhá bez potíží, naopak dvoufázová odsávačka se doporučuje maminkám, které potřebují laktaci rozběhnout či mají s kojením problémy. Tím, že přístroj střídá dvě fáze, stimulační a vypuzovací, věrně napodobuje opravdové sání miminka a tím lépe stimuluje prsa.

Pro maminky dvojčat se nabízí duální odsávačka. Ta dokáže odsávat mléko z obou prsů najednou a perfektně poslouží tehdy, když je potřeba ulevit rychle oběma prsům.

Další zajímavé články:

Kdy a jak obdarovat novopečenou maminku

Vytoužené miminko je konečně na světě, maminka po porodu odpočívá a šťastný tatínek dává vědět (téměř) celému světu, že se stal hrdým otcem. V tuto chvíli také přichází vhodný okamžik na obdarování maminky, alespoň tedy od těch nejbližších....

Více informací

Relaxační, kojenecký vak pro miminka

Vaše děťátko se bude v extra pohodlném pelíšku cítit jako v bavlnce. Tento vak je pro novorozence přímo ideální na odpočinek a relaxaci. Jakmile miminko povyroste a začne vnímat okolí, můžete ho v pelíšku přenést do jakékoli...

Více informací

Přiložení dítěte k prsu a efektivní sání

Aby dítě vypilo dostatečné množství mléka, je velmi důležité dodržovat správnou techniku kojení, tedy přiložit dítě správně k prsu a zkontrolovat, zda saje efektivně. S technikou kojení by měly matce pomoci dětské sestry na poporodním oddělení,...

Více informací