Pitný režim v těhotenství

Pitný režim je pro nastávající maminky velice důležitý. Problém je, že těhotná žena chodí často na malou, a tak někdy možná nevypije tolik tekutin, kolik by měla. Důležité ale je, kolik vody celkem během dne získá, a to nejen z nápojů, ale i díky polévkám, omáčkám, ovoci a zelenině.

Maminky by měly pít průběžně celý den


Ideální je, když se denní dávka, která by měla být minimálně 1,5 litru, rozloží do mnoha menších. Maminka by měla popíjet nejen ve chvíli, kdy má žízeň, ale průběžně během dne. Příjem tekutin je pro každého z nás životně důležitý. Jen tak se dostanou zplodiny, které vznikají při metabolismu, z těla ven. Nezapomínejme na to, že maminka má vyšší příjem tekutin, neboť prostřednictvím placenty zásobuje i miminko.

Zvracíte? O to víc byste měla pít


V prvním trimestru se nejedna gravidní žena potýká s nevolnostmi. Pokud zvrací nebo trpí střevními potížemi, o to víc musí doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci organizmu. V tuto dobu je dobré vyhnout se perlivým nápojům, protože sycená voda může často vyprovokovat zvracení.

Stejně tak v horkých dnech je zapotřebí dopřát si více ovoce, zeleniny, vlažného čaje nebo obyčejné vody.

Jaké nápoje jsou ideální?


Asi netřeba zdůrazňovat, že pití alkoholu se v těhotenství rozhodně nedoporučuje. Stejně tak je důležité nejen hlídat si, kolik toho maminka denně vypije, ale jaká je skladba nápojů. Ideální jsou například ovocné a zeleninové džusy, pokud možno stoprocentní. Ty je ale dobré ředit. Vynikající volbou je kojenecká nebo kohoutková voda.

S minerálkami a bylinkovými čaji opatrně


S minerálkami opatrně, protože jejich složení je různé. Proto je lepší poradit se nejdříve s lékařem. Nejedna maminka si neumí odepřít kávu – pokud to jde, měla by sáhnout raději po nějaké bezkofeinové. Silné čaje nejsou příliš vhodné, stejně jako vypít automaticky jakýkoli bylinkový. Existují bylinky, kterým by se gravidní ženy měly raději vyhýbat. Nevhodné jsou energetické nápoje nebo takové, které obsahují vysoké procento cukru.