Těhotenská cukrovka

V posledních letech přibývá žen, které se během těhotenství setkají s cukrovkou. Často na sobě nepozorují žádné potíže, takže problém je odhalen až díky vyšetření. Tento druh diabetu obvykle po porodu vymizí. V každém případě je dobré ještě po zhruba půl roce od narození děťátka udělat mamince odběry, aby se potvrdilo, že šlo skutečně pouze o těhotenskou cukrovku.

Proč je cukrovka tak nebezpečná?


Mezi příznaky patří nadměrná žízeň a časté močení. Zvýšená hladina cukru u nastávající maminky může vyvolat nebezpečné komplikace. Proto je nutné, aby byla pod lékařským dohledem. Jedním z rizik je rychlejší růst plodu. U neléčených diabetiček může nastat i opačná komplikace, kdy se vývoj plodu pozastaví.

Rizikové faktory


Odborníci vypozorovali, že k rozvoji těhotenské cukrovky přispívá vyšší věk maminky, obezita nebo výskyt diabetu při předchozí graviditě. Rizikovým faktorem je i genetická zátěž, tedy to, že se v rodině cukrovka objevila.

Cukrovku odhalí jednoduchý test


Cukrovka se dá odhalit pomocí orálního glukózového tolerančního testu. Žena vypije 75 ml glukózy, rozpuštěné ve vodě, s tím, že zdravotníci změří hladinu cukru v krvi nalačno a za 120 minut. Test se provádí mezi 24. až 28. týdnem, u některých žen dříve, a to mezi 16. až 18. týdnem těhotenství.

Pokud se diabetes potvrdí, o ženu se až do porodu stará diabetolog. Ten nařídí dietu a pravidelný pohyb. Hladinu cukru spolehlivě odhalí glukometr. Někdy ani dieta nestačí, a tak je nutné nasadit inzulín.

Zapomeňte na cukrovinky, jezte rýži


Nejdůležitější je vyloučit z jídelníčku tzv. rychlé cukry, tedy potraviny, které jsou bohaté na řepný cukr. Jde hlavně o slazené nápoje a cukrovinky. Děťátko však pro svůj vývoj potřebuje dostatek energie, a tu maminka získá díky tzv. pomalým cukrům. Jejich zdrojem jsou zejména těstoviny, rýže, chléb a luštěniny.

Před porodem bývají diabetičky sledovány častěji, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím. Pokud maminka přenáší, lékaři obvykle doporučí vyvolání porodu.