Proč prsa u kojení bolí

Nakojit miminko je určitě ta nejkrásnější povinnost,


která maminka vůči svému potomkovi v prvních dnech jeho života má. Ovšem co si budeme povídat – někdy to nejde snadno a žena si stěžuje na bolesti. Důvodů může být celá řada. Jaké jsou ty nejčastější?

Kritické bývají první dny po porodu,


ale ani později vyhráno není. Než si maminka s děťátkem zvyknou na vzájemnou souhru, chvíli to trvá. Ženu mohou bolet bradavky, což je dáno většinou nesprávnou technikou kojení. S tím by měla pomoci laktační poradkyně.

Stejně tak prvních zhruba pět dní od chvíle, kdy miminko přišlo na svět, se v matčiných prsou překotně tvoří mléko. Někdy toho novorozenec vypije méně a žena cítí tlak a bolest, když se prsa mlékem rychle nalévají.

Někdy se může objevit zánět v prsu.


Většinou, kromě bolesti, ho doprovázejí i horečky, celková únava, zimnice. V takovém případě je nejlepší kontaktovat lékaře, který posoudí, zda se skutečně jedná o zánět a jaký bude postup při jeho léčbě.

Jakmile se miminkou začnou klubat zoubky,


přichází další větší zatěžkávací zkouška, protože dítě si toho samozřejmě není vědomo. Pokud se technika kojení nemění, je to pro maminku bolestivé – často se ale stane, že si bradavky na větší zátěž zvyknou, přizpůsobí se a bolest postupně vymizí. Proto není důvod děťátko odstavovat.

Maminky by měly dbát především na to, aby se jejich prsa při kojení vyprazdňovala pravidelně. Jen tak lze účinně předejít vzniku bolestivých zatvrdlin. Ve dnech, kdy mrňousek pije méně, je dobré mléko zkraje odstříknout, aby ubylo. Ale pozor na to, aby se tím naopak nepodporovala vyšší tvorba mateřského mléka.

Vícečetná těhotenství

Vícečetná těhotenství nastávají tehdy, pokud se současně vyvine více plodů v jedné děloze. Tento stav se běžně vyskytuje u ostatních savců, u lidí je však považován za poměrně nestandardní. Jak k tomu dochází? U dvojčat platí, že se buď...

Více informací

Čemu se v těhotenství určitě vyhnout

Leckterá budoucí maminka se v těhotenství obává o zdraví svého miminka. Není třeba se zříkat všech součástí normálního života a být přehnaně úzkostlivá, ale zároveň existuje několik zásad, jejichž dodržováním významně snížíte riziko poškození...

Více informací

I otcové zažívají po porodu stres

Výzkumy ukazují, že zatímco v minulosti trpěly poporodními depresemi výhradně ženy (nebo jsme si to alespoň mysleli), dnes už se situace čím dál tím častěji týká i mužů. Jaké jsou nejčastější důvody, které za tímto fenoménem stojí? Nová,...

Více informací